ورود کاربران

فعالیت بازنشستگان آموزش و پرورش در مدارس غیرانتفاعی

تاریخ انتشار: 1396/05/12
تعداد دیدگاه: بدون دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

فعالیت بازنشستگان آموزش و پرورش در مدارس غیرانتفاعی

استخدام آموزش و پرورش

خبر ۷ مرداد ۹۶: به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسن مسعودی مدیر کل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش در خصوص تاثیر مدارس غیردولتی در نظام تعلیم و تربیت اظهار کرد: این مدارس در حوزه کمک به صرفه جویی در مورد سرانه دانش آموزی و اشتغال زایی تاثیر مهمی داشتند و حدود ۲۶۲هزار نفر در بخش مدارس غیردولتی شاغل هستند.

وی افزود: حدود ۶۸هزار نفر از شاغلان در مدارس غیردولتی بازنشسته بوده که در سمت های موسس، مدیر، کادر اجرایی یا معلم فعال هستند و سایر افراد علاقه مندان به فعالیت در مدارس بوده که فعالیت آنها منجر به کاهش تصدی گری دولت شده است و قریب به ۷۰درصد شاغلان در مدارس غیردولتی دارای تحصیلات دانشگاهی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد و تعدادی هم در مقطع کارشناسی هستند.

مسعودی بیان کرد: فعالیت گروهی از نیروی کار در مدارس غیردولتی منجر به صرفه جویی ۲۰هزار میلیارد تومانی شده است چرا که دولت برای ایجاد هر شغل نیاز باید ۱۰۰میلیون تومان هزینه کند.

مدیر کل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اسناد بالادستی و قانون تاسیس مدارس و مراکز غیر دولتی به توسعه و تقویت این مدارس اشاره دارد، تصریح کرد: نبود این مدارس در وضعیت تراکم کلاس‌ها موثر است به عنوان مثال در منطقه یک تهران تراکم فعلی کلاس ها ۲۸نفر است که در صورت نبود مدارس غیردولتی این عدد به ۴۵نفر می رسد یا در اصفهان ناحیه ۲ نبود مدارس غیردولتی تراکم را به ۳۹نفر افزایش می‌دهد.

وی همچنین به وضعیت بیمه شاغلان در مدارس غیردولتی اشاره داشت و بیان کرد: با توجه به ماده ۲۵قانون جدید شاغلان مدارس غیردولتی در صورت تمایل و متناسب با ساعات فعالیت می توانند از پوشش بیمه ای استفاده کنند البته در تبصره یک ماده ۲۵قانون جدید اشاره شده که بخشی از حق بیمه از محل اعتبارات صندوق حمایت تامین شود علاوه برآن مواد حمایتی برای کمک به موسسان در این زمینه مطرح شده است.

جعفر حسنی رئیس شورای هماهنگی موسسان مدارس غیردولتی در ادامه با اشاره به اینکه حدود یک میلیون و ۵۲۸هزار دانش آموز در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند، اظهار کرد: وجود این مدارس موجب شده صرفه جویی از نظر تجهیزات، فضای آموزشی و سرانه دانش آموزی انجام شده و بار مسئولیت از دولت کم شود.

وی افزود: نبود مدارس غیردولتی منجر به چند شیفته شدن مدارس دولتی می شود و به طور کلی غیردولتی تاثیر بسیاری در روند آموزشی داشتند؛ زمانی که بعد از جنگ مدارس دولتی شرایط خوبی نداشته و بیش از ۳۰درصد آن آسیب دیده بودند خیرین مدرسه دار به بهبود روند آموزشی از طریق مدارس غیردولتی کمک کردند.

حسنی با اشاره به لزوم حمایت از مدارس غیردولتی توسط آموزش و پرورش یادآور شد: اکنون وام ۱۸درصد برای کمک به موسسان وجود دارد که مبلغی زیاد است و برای کمک به توسعه مدارس غیردولتی نیاز بوده تا این مبلغ کاهش یابد همچنین کمک هایی نظیر تخصیص فضای مازاد آموزش و پرورش نیز برای این امر تاثیر گذار است.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فراخوان استخدام آموزش و پرورش 96، به صفحه استخدام آموزش و پرورش  مراجعه کنید.

 

دیدگاه کاربران

captcha