ورود کاربران

رزومه استخدام کارفرما پسند باید چطوری باشه

تاریخ انتشار: 1397/05/15
تعداد دیدگاه: بدون دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

رزومه استخدام ( CV ) چیست ؟

برای شروع بحث ، لطفا برای این سئوال پاسخ قانع کننده ای را بیان کنید : اساسا ً رزومه چیست و کاربرد آن برای کارجویان جویای کار و استخدام چیست ؟
توضیحی مختصر در خصوص اینکه ، رزومه استخدام چیست ؟  ابزاریست برای معرفی هر چه بهتر شما به عنوان کارجوی کار به کارفرمایی که قصد استخدام کارمند دارد و وقتی که می خواهید در فرآیند استخدام شرکت ها قرار بگیرید از این ابزار برای اینکه قابلیت های شما واضح تر و شفاف تر شناسانده شود استفاده می شود.یعنی توانمندیهای شما در رزومه کاری به نحو مطلوبی برجسته میشود بعبارتی وجود رزومه مناسب به سازمان مربوطه کمک خواهد کرد تا بتوانند افراد مناسب را بر اساس خواسته و معیارهای خودشان انتخاب کنند.

نمونه رزومه استخدام

سرفصل های رزومه – تکمیل فرم ها

رزومه کاری سرفصل های مختلفی دارد که ما در اینجا و در سایت استخدام کاریاب دات نت  به آنها اشاره خواهیم کرد رزومه شامل:

• اطلاعات فردی
• تخصص
• سابقه کار
• تحصیلات
• مهارت ها
• موفقیت ها

این شش سر فصلی که در بالا مشاهده می کنید اطلاعاتی هستند که ما باید در تدوین رزومه خود برای اینکه آنها را ذکر کنیم کمک بگیریم و از این سر فصل ها در رزومه کاری خود استفاده کنیم تا در مدرک متناسبی که از سایت دانلود می کنیم . بتوانیم بر اساس این دوره آموزشی یک نمونه یا تمپلیتی از رزومه را که سرفصل های رزومه در آن ذکر شده ملاحظه کرده و بر مبنای آن رزومه خود را تهیه و تدوین کنیم .
در ادامه وارد هر یک از این موضوعات خواهیم شد که در رزومه، هر یک از این سرفصل ها را چگونه باید پوشش دهیم و چگونه باید از آنها استفاده کنیم .

سرفصل های رزومه – تکمیل فرم ها

نکات مهم در رزومه نویسی چیست؟

در اینجا می خواهیم در رابطه با نکات مهم در رزومه نویسی صحبت کنیم .
رزومه همانطور که گفته شد بر اساس توانمندیهای گذشته و سوابق کاری ما می باشد اما باید توجه داشته باشیم که وقتی می خواهیم رزومه خود را تهیه کنیم یک سری نکات مهم ،که براساس آنها باید به آن بپردازیم وجود دارد.
یکی از نکات مهم این است که باید از هر گونه داده ای که ممکن است در مخاطب خود باعث سوگیری شود بپرهیزیم و از آن داده ها استفاده نکنیم . اطلاعاتی مانند:

1 – محل تولد
2 –  متاهل یا مجرد بودن
3 –  تعداد فرزند
4 – تلفن منزل
5 – آدرس

به هیچ وجه لزومی ندارد که این اطلاعات در رزومه کاری قید شود و آنها را بنویسیم .

به چه دلیل نباید این اطلاعات نوشته شود؟

چون ما خیلی مواقع نمی دانیم فردی که مخاطب ما می باشد و در حال بررسی و مطالعه رزومه است و قرار است رزومه ما را انتخاب کند با چه رویکرد و برداشت ها یا پیش فرض هایی قرار است که رزومه ما را برررسی کند .
به عنوان مثال ممکن است فردی نسبت به افراد مجرد یا متاهل سوگیری منفی و یا مثبت داشته باشد و در ذهن آن این موضوع وجود داشته باشد که افراد متاهل بهتر هستند؟ و ما چون نمی دانیم آن فرد، چه ویژگیها و سوگیریها و یا چه پیش فرض هایی دارد بهتر است اطلاعاتی که ممکن است باعث سوگیری در جهت رد رزومه ی ما شود را به هیچ وجه در رزومه خود قید نکنیم.
اطلاعاتی مثل تعداد فرزند یا محل تولد ، تلفن منزل و آدرس منزل به این دلیل این اطلاعات نباید ذکر شود که مثلا فرص کنید در خصوص محل تولد ، ممکن است فردی که قرار است رزومه کاری ما را بررسی کند نسبت به یک قومیت خاص سوگیری داشته باشد و از بدِ حادثه ممکن است این سوگیری منفی باشد و نسبت به موقعیت خاص و در منطقه خاصی از ایران سوگیری منفی داشته باشد . بنابراین ما نباید این اطلاعات را در رزومه استخدام خود ذکر کنیم .
به عنوان مثال من مدیری داشتم که هر موقع قرار بود رزومه استخدامی را بررسی کند رزومه هایی را که به جنوب تهران مربوط می شد چون نسبت به آن ها پیش فرض منفی داشت همه آن رزومه ها را رد می کرد و کنار می گذاشت. و اصلا حاضر نبود که آن رزومه ها را بررسی کند.

شاید این مطلب برای شما نیز مفید باشد  : مزایای ثبت آگهی استخدام در سایت کاریاب دات نت چیست ؟

در رزومه در خصوص اطلاعات فردی ، تنها باید چهار داده ی مشخص آورده شود که عبارتند از:

1 – نام و نام خانوادگی
2 – شماره تماس
3 – سال تولد
4 – ایمیل

بنابراین فقط این چند سر فصل یا داده مهم اطلاعاتی باید در سرفصل اطلاعات فردی ذکر شود.
یک سری اطلاعات دیگر ممکن است باعث سوگیری مثبت شود مثلا فرض کنید ،دانشگاه محل تحصیل ، یا محل کار معتبری که قبلا کار کرده ایم ، چون این پیش فرض ها در ذهن اشخاص وجود دارد که افرادی که فارغ التحصیل از فلان دانشگاه خوب هستند پس، می توانند افراد خوبی برای استخدام کردن باشند بنابراین حتما این موارد باید قید شود.
مثلا اگر فردی از دانشگاه شریف فارغ التحصیل شده است حتما باید آن را به صورت برجسته تری در رزومه خود قید کند یعنی به صورت زیر :

فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی شریف

یا اینکه اگر در شرکت خاصی کار کرده ایم به عنوان مثال همانطور که شرکت زیمنس را مثال زده ایم در صورتی که فردی در آن شرکت کار کرده به دلیل اینکه احتمالا افراد زیادی هستند که سابقه خوبی از آن شرکت در ذهن خود دارند و همین امر می تواند انتخاب رزومه را بالاتر ببرد لازم است که در آنجا قید شود که در شرکت زیمنس بوده ایم و این سوابق کاری و کارها را در آنجا انجام داده ایم .
نکته دیگر این می باشد که رزومه کاری حتما باید به صورت تایپ شده باشد و به هیچ وجه نباید رزومه خود را به صورت دست نویس بنویسیم . رزومه حتما باید در برگ A4 و تک برگ برای افرادی که زیر 5 سال سابقه کار دارند نوشته شود و نهایتا در 2 صفحه نوشته شود .
اگر رزومه ای دریافت شود که فرض کنید 15 صفحه و یا 5 صفحه باشد به هیچ وجه رزومه مناسبی برای استخدام نمی باشد .

حال به چه دلیل این رزومه ، رزومه مناسبی نمی باشد؟

به این دلیل که افرادی که قرار است رزومه ها را بررسی کند به ازای یک آگهی استخدام، به عنوان مثال در روزنامه همشهری یا در صفحه 4 روزنامه همشهری ، به طور متوسط چیزی در حدود 3000 هزار رزومه، دریافت می شود . اگر این رزومه ها قرار باشد که به صورت ایمیل یا به صورت پست و کاغذ و یا به هر صورتی که بخواهد دریافت شود و به دست انتخاب کنندگان و دپارتمان منابع انسانی یک شرکت برسد این افراد نه حوصله و نه فرصت آن را دارند که رزومه ها را تک ، تک بخوانند و آن 5 صفحه ای را که تهیه کرده اید ببینند و بر اساس آنها افراد را انتخاب کنند .
بنابراین حداکثر زمانی که یک فرد در حوزه منابع انسانی برای اینکه بخواهد رزومه شما را انتخاب و تصمیم بگیرد که آیا این رزومه، رزومه مناسبی می باشد یا خیر؟ سی ثانیه می باشد .در این 30 ثانیه ، ما اگر رزومه 5 صفحه ای داشته باشیم نمی توانیم قابلیت های خود را بیاوریم . پس باید تلاش کنیم در یک رزومه ی حداکثر 1یا 2 صفحه ای اطلاعات مورد نیاز خود را برای انتخاب شدن قید کنیم .
نکته دیگر این است که وقتی ما قرار است رزومه خود را ایمیل کنیم حتما با دو فرمت pdf و فرمت word ارسال کنیم . به این دلیل که خیلی مواقع ممکن است در کامپیوتر افراد یا افرادی که قرار است رزومه ما را باز کنند ممکن است آن فونت هایی که ما استفاده کرده ایم را در کامپیوتر خود نداشته باشد . و اگر ما pdf ارسال کنیم برای اینکه mpet نشده باشد ممکن است نتوانند آن را بخوانند .
بنابراین وقتی که می خواهیم رزومه خود را بفرستیم باید هم با فرمت pdf و هم با فرمت word ارسال شود .

نکته خیلی مهم دیگر این می باشد که اسم فایل خود را چه بگذاریم؟

پیشنهاد ما این است که اسم فایل ما این باشد:         نام و نام خانوادگی – cv 
این فرمت نامگذاری فایل کمک خواهد کرد که اگر فردی قرار است رزومه ما را بررسی کند چون یک بار رزومه را دیده و چون در ذهن خود آن را نگه داشته است می تواند آن را در ایمیل خود سرچ کند و به سرعت بر اساس اسم ما ، رزومه ما را پیدا کند.

شاید این مطلب برای شما نیز مفید باشد  : مزایای ثبت رزومه رایگان در سایت کاریاب دات نت چیست ؟

رزومه عکس دار

رزومه مان عکس دار باشد ؟

نکته دیگر این است که وقتی ما می خواهیم رزومه خود را بفرستیم به هیچ وجه نیازی به ارسال عکس نیست . در رزومه های ایرانی به دلیل اینکه ممکن است پیش فرض های متعدد و مختلفی نسبت به عکس ها یا شکل و شمایل افراد وجود داشته باشد نیازی به ارسال عکس نیست .

به عنوان مثال ممکن است فردی نسبت به داشتن یا نداشتن ریش در آقایان سوگیری داشته باشد . بنابراین ما چون نمی دانیم با چه مخاطبی سر و کار داریم ارسال عکس به هیچ وجه توصیه نمی شود. تنها در صورتی عکس باید فرستاده شود که در آگهی استخدام از ما خواسته شده باشد که عکس خود را ارسال کنیم . اگر قرار شد که عکس خود را ارسال کنیم باید عکسی را راسال کنیم که به صورت پرسنلی و مشخص باشد که باعث سوگیری مثبت یا منفی در فرد نشود. یعنی باید به سمت راست نگاه کنیم ، چشم ما به سمت چپ باشد تا برای اینکه فرد، اگر خواست عکس ما را ببیند بتواند چشم در چشم ما شود و ما بتوانیم تاثیر مناسبی در فردی که قرار است رزومه ما را بررسی کند بگذاریم .

عکس هایی که با کراوات و یا اگر موهای ما در حالت خاصی قرار گرفته باشد و یا خانم ها به صورت macap باشد به هیچ وجه توصیه نمی شود که در این حالت عکس خود را ارسال کنید. بلکه عکس باید در نهایت سادگی باشد.

رزومه را به زبان فارسی بنویسیم یا انگلیسی ؟

برای یک آگهی استخدام که به زبان فارسی نوشته شده است حتما باید رزومه به زبان فارسی باشد . افراد ممکن است احساس کنند که ارسال رزومه به زبان انگلیسی باعث انتخاب زود هنگام آنها خواهد شد. در صورتی که برعکس این می باشد . خیلی مواقع در دپارتمان های منابع انسانی یا فردی که قرار است رزومه ها را بررسی کند ممکن است فردی که رزومه ها را بررسی می کند زبان انگلیسی خوبی نداشته باشد و این خود باعث شود که خواندن رزومه ما ، به جای اینکه بتواند به او کمک کند رزومه را بهتر انتخاب کند او را سردرگم کند و یا چون ما فارسی زبان هستیم و تسلط ما به زبان فارسی خیلی بیشتر است آن کلمات کلیدی که مبتنی بر شایستگی های ما است در رزومه قید شود .
بنابراین نوشتن رزومه به زبان انگلیسی اصلا به فرد کمک نخواهد کرد که رزومه را بهتر انتخاب و بررسی کند. بلکه برعکس آن ، اگر به زبان فارسی باشد خیلی کمک خواهد کرد که بتواند آن کلمات کلیدی را بهتر و دقیقتر پیدا کند .

سوابق تحصیلی دوران دبیرستان و راهنمایی را در رزومه درج کنیم ؟

یگی از سئوالات رایج در رزومه نویسی این هست  که آیا لازم هست که اعلام کنیم که در چه مدرسه راهنمایی تحصیل می کردیم یا در چه دبیرستان و پیش دانشگاهی تحصیل می کرده ایم و یا فوق دیپلم خود را از کجا گرفته ایم؟
بنابراین به سوابق تحصیلی گذشته نیازی نیست بلکه باید از لیسانس به بالاتر را در رزومه خود به ازای هر آگهی استخدام که اگر از لیسانس به بالاتر خواسته است را قید کنیم.
این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که معمولا در ایران به این صورت می باشد که گرفتن فوق دیپلم و بعد از فوق دیپلم به لیسانس می تواند خود یک سوگیری منفی ایجاد کند و ذهنیت مثبتی نسبت به آن وجود نداشته باشد.

بنابراین ما همانطور که گفته ایم رزومه ابزاریست تنها برای دعوت شما به مصاحبه استخدامی و به ذکر سوابق تحصیلی ، قبل از لیسانس شما در رزومه، نیازی نیست وقتی که ما قرار است سوابق کاری خود را بفرستیم باید به این فرمتی که در زیر ملاحظه می کنید توجه شود تا بر اساس آن ارسال شود:

کارشناس مهندسی صنایع در شرکت فرا پویش پارس ( زمینه کاری قطعات خودرو) از آبان 88 تا کنون.

چرا در پرانتز زمینه کاری نوشته شده است ؟
برای اینکه خیلی از شرکت ها ممکن است شرکت های معروف یا معتبر یا خیلی با اسم بزرگی نباشند ولی ما در آنجا تجربیات خیلی خوبی داشته ایم این نوشتن زمینه کاری که مثلا در اینجا قطعات خودرو می باشد به مخاطب ما کمک خواهد کرد تا ببیند که ما در چه زمینه یا صنعت خودرو سازی کار کرده ایم . و این صنعت خودرو سازی به ما کمک خواهد کرد که اگر قرار باشد فرد مناسبی را انتخاب کند که سابقه کار در صنعت خودروسازی را دارد از آنجا انتخاب کند.

نکته : رزومه را هیچ وقت نباید به فرد خاص یا مخاطب خاصی در شرکت بفرستیم 

مثلا بنویسیم حضور محترم مدیر منابع انسانی ، معاون منابع انسانی و یا مدیر عامل محترم شرکت فلان
به هیچ وجه نباید از این فرمت ها استفاده کرد . رزومه ما با این سرفصل شروع می شود که ابتدا اطلاعات فردی نوشته خواهد شد و در آن سرفصل به این صورت قید کنیم : نام نام خانوادگی ، سال تولد ، شماره موبایل و ایمیل شما .
ایمیل شما حتما باید به صورت یک ایمیل خنثی باشد. نباید از ایمیل های مختلفی که ممکن است نام و نام خانوادگی در آن نقش نداشته است استفاده کنیم یا از ایمیل های فانتزی نباید استفاده کرد ؟ از این ایمیل ها نباید در بحث رزومه نویسی و ارسال و قید آن در رزومه خود استفاده کنیم

رزومه یک عریضه نیست

نکته دیگری که باید در مورد رزومه گفته شود این است که رزومه یک عریضه نیست که در پایان آن حتما بخواهیم امضاء کنیم ، رزومه پایان آن امضاء ندارد ، در رزومه های ایرانی نوشتن کلمه پایان یا امضا یا با تشکر و چیزهایی از این قبیل نیازی نیست که استفاده شود.
نکته بعدی که در روزمه مورد توجه قرار می گیرد این است که اگر بخواهیم از فونت های مناسبی مثل لوتوس ، نازنین و یا میترا استفاده کنیم اینها فونت های مناسبی در نگارش فارسی هستند و می توانند در شکیل شدن رزومه به ما کمک کنند.

ویراستاری رزومه هرگز نشه فراموش!

نکته دیگر این است که ویراستاری رزومه هیچوقت نباید فراموش شود حتما وقتی که رزومه را تهیه کرده اید باید اول مطالعه و به غلط های دیکته ای و غلط های ویراستاری آن توجه شود.
داشتن غلط دیکته ای در رزومه به معنی این است که قطعا رزومه شما رد خواهد شد و شما شانسی برای انتخاب شدن نخواهید داشت .
حتما توجه داشته باشید که رزومه باید متناسب با آگهی استخدام تهیه شود همانطور که قبلا گفته شد و آگهی استخدامی را با هم بررسی کرده ایم آگهی های مختلف ، هدف های مختلف دارند .
به عنوان مثال وقتی که در آگهی استخدام ذکر شده زبان انگلیسی حتما باید خوب باشد و یا افراد باانگیزه ، خلاق و اهل کار تیمی در آنها قید شده ما نیز باید در رزومه خود آنها را قید کنیم . یعنی در بخش تخصص، باید بتوانیم این موضوع را قید کنیم که من متخصص این موضوع و با این ویژگی ها هستم ، و این توانمندیها را نیز دارم .

اطلاعات اضافه یا مفید در متن رزومه

نکته دیگر اینکه : اگر زبان خارجی که در رزومه خود قید می کنید زبان ترکی استانبولی ، عربی و یا ارمنی باشد لزوما به استخدام شما کمکی نخواهد کرد و قید کردن آنها نیازی نیست . زبانهایی مثل آلمانی ، فرانسه ، روسی و یا زبانهای دیگری که متناسب با آگهی استخدام است در صورتی باید در رزومه قید شود که حتما در آگهی استخدام به آنها ذکر شده باشد و لازم است از آنها استفاده کنیم تا به انتخاب شدن ما کمک کند.
در صورتی که ذکر کردن آنها به استخدام شدن ما کمکی نکند هیچ نیازی نیست که بخواهیم آن زبان خارجی را در رزومه خود قید کنیم . بلکه فقط، اگر زبان انگلیسی ما زبان مسلطی هست باید قید شود.
در خیلی مواقع برای اینکه نشان دهیم زبان انگلیسی ما خوب است ممکن است در رزومه خود بنویسیم دارای مدرک زبان آیلتس یا تافل .
آیا باید به این صورت نوشته شود؟
پاسخ این است که : خیر؟ اگر شما مدرک تافل یا آیلتس دارید اینها پیامهایی هستند برای اینکه نشان دهند که شما احتمالا قصد مهاجرت و یا تحصیل در خارج از ایران را دارید و شما نیروی ماندگاری نخواهید بود.
قید کردن داشتن تافل و یا آیلتس در رزومه خود به هیچ وچه نمی تواند برای شما یک امتیاز مثبت تلقی شود بلکه برعکس برای شما یک امتیاز غیر مثبت تلقی خواهد شد .
وقتی که ما مدرک آیلتس و یا تافل داریم و یا زبانمان خوب می باشد به جای اینکه بنویسیم که من آیلتس و یا تافل دارم بهتر است به این صورت نوشته شود که تسلط بر زبان انگلیسی در حد apprintmediyent یا در حد intermediyent تا به مخاطب ما کمک کند تا بداند که زبان ما در چه سطحی می باشد.

اطلاعات مرتبط بنویسیم  : مطالبی که در رزومه خود قید می کنیم باید مطالب مرتبط باشند مثلا قید کردن موضوعاتی نظیر عضو انجمن ایران و یوگسلاوی که در رزومه ها از این اطلاعات غیر مرتبط خیلی زیاد دیده و استفاده شده است . این اطلاعات به هیچ وجه ارزش افزوده ای برای مخاطب شما که کارفرما می باشد و مدیری که قرار است رزومه شما را مورد مطالعه قرار دهد نخواهد داشت و وارد کردن این اطلاعات به شما کمکی نخواهد کرد بلکه برعکس می تواند باعث رد رزومه شما شود.
در نهایت برای بخش رزومه نویسی باید این نکته فراموش نشود که رزومه حتما باید ویراستاری شود و رزومه ای که غلط دیکته ای دارد احتمال و شانس اینکه بخواهد انتخاب شود تا به ما برای دعوت شدن به مصاحبه استخدامی که هدف رزومه نویسی است کمک کند بسیار بسیار پایین خواهد بود.

دیدگاه کاربران

captcha