ورود کاربران

آشنایی با روند استخدام شرکت های خصوصی و غیر خصوصی

تاریخ انتشار: 1397/05/24
تعداد دیدگاه: بدون دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

فرآیند استخدام در انواع شرکت های خصوصی و غیر خصوصی

در مقاله قبلی در خصوص ” خصوصیات یک رزومه مناسب از دید کارفرما  ” صحبت کردیم ، حال نگاهی در مورد اینکه فرآیند استخدام درشرکت های مختلف خصوصی و غیر خصوصی به چه صورتی است بیاندازیم . وجود فرایند صحیح استخدام از این جهت برای شرکت ها مهم و حیاتی می باشد که این شرکت ها به عنوان کارفرمای نیازمند به نیروی کار بتوانند به واسطه این فرایند ، بهترین افراد مورد نیاز خود را بر مبنای معیارهای مورد پسند خود دعوت به همکاری نمایند و به مجموعه خود اضافه نمایند.

فرآیند درخواست و ثبت آگهی استخدامی در شرکت های ریز تا درشت !

قبل از اینکه رزومه های شما توسط شرکت دریافت و فرآیند استخدام شروع شود مراحل متعددی وجود دارد که بر اساس آنها پروسه ابتدایی استخدام استارت می خورد .

استخدام در شرکت های مختلف

در فرآیند استخدام ، شرکت ها چه طوری عمل می کنند و بر چه اساسی می خواهند کار خودشان را پیش ببرند و افراد مد نظر خود را استخدام نمایند ؟

شرکت ها در این دسته بندی به چهار دسته تقسیم شدند :

1 – شرکت های کوچک    2 – شرکت های متوسط    3 – شرکت های بزرگ   4 – شرکت های خیلی بزرگ

– شرکت های کوچک شرکت هایی هستند که معمولا کمتر از 100 نفر پرسنل دارند
– شرکت های متوسط شرکت هایی هستند که بین 100 تا 500 نفر پرسنل دارند
– شرکت های بزرگ بین 500 تا 3000 نفر
– و شرکت هایی که بیش از 3000 نفر هستند شرکت های خیلی بزرگ یا به اصطلاح انتپرایسها نامیده میشوند .

این شرکتهای چهار گانه برای اینکه نیروی مورد نظر خودشان را استخدام کنند فرآیندهای متفاوت و متعددی دارند که لزوما همه اینها با هم یکسان نیستند به عنوان مثال شرکتهای کوچک وقتی می خواهند استخدام کنند از روزنامه همشهری و در ضمیمه های روزنامه همشهری و بازارکار و … استفاده می کنند و فرآیند استخدام در این شرکت ها خیلی ساده است یعنی یک آگهی استخدام در نیازمندیهای همشهری که به عنوان ضمیمه روزنامه همشهری است ثبت می کنند و در آنجا از کارجویان مختلف می خواهند که به یک شماره تلفن مشخصی تماس گرفته و یا رزومه خودشان را به منظور استخدام شرکت ، به فلان شماره فکس و یا به فلان آدرس ایمیل ، ایمیل کنند.

اما شرکتهای دسته دوم یا همان شرکت های متوسط یک مقدار فرآیندشان در نحوه استخدام پیچیده تر است یعنی آنها به جای آنکه در صفحه نیازمندیهای روزنامه همشهری بخواهند آگهی استخدام خودشان را درج کنند در صفحات میانی اصلی روزنامه همشهری آگهی استخدام را درج می کنند و فرآیند استخدام در این شرکتها نه خیلی ساده است و نه خیلی پیچیده . بلکه زمان بر و طولانی تر از فرآیند استخدام در شرکتهای کوچک می باشد در صورتی که شرکتهای بزرگ یا خیلی بزرگ معمولا چونکه تعداد زیادی داوطلب استخدامی دارند فرآیند استخدامشان خیلی پیچیده تر است و سعی می کنند از کانال های متعدد و ابزارهای متعددی استفاده کنند تا نفرات مورد نیاز خودشان را استخدام کنند . این شرکتها معمولا در صفحات اصلی روزنامه همشهری آگهی استخدام خودشان را درج و از این کانال سعی می کنند که نیروی مورد نیاز خودشان را شناسایی و استخدام کنند .

گاها شرکت ها اعم از هر کدام از دسته بندی های فوق ، فارغ از استفاده از جراید کثیر الانتشار برای درج آگهی استخدام خود ، از طریق سایتهای کاریابی مطرح در وب نسبت به ثبت آگهی استخدام خود مبادرت می نمایند و به فراخور اعلام نیاز خود و شرایط طرح شده در آگهی های استخدامی انتشاری خود ، نیروی انسانی مورد نیاز خود را جذب می نمایند.

فرایند استخدام شرکت ها از لحاظ چارت سازمانی

پروسه استخدام در چارت سازمانی شرکت ها

در ابتدا بهتر است یک نگاهی با همدیگر به فرآیند استخدام شرکت ها بیاندازیم تا ببینیم به چه صورت می باشد.

اینجا همانطور که نمودار و چارت بالا ملاحظه می کنید ساختار سازمانی شرکت ها بیان شده است . مدیرعاملی که در راس ساختار سازمانی قرار دارد و بخش های متعدد و متفاوتی را بر اساس نوع فعالیت آن شرکت ، شکل می گیرد که در اینجا به عنوان مثال زیر بخش های : تولید ، بازرگانی ، برنامه ریزی ، مالی و منابع انسانی ذکر شده است .
در شرکت های بزرگ یا خیلی بزرگ متولی منابع استخدام شرکت مد نظر بخش یا دپارتمان منابع انسانی می باشد اما در بعضی از شرکت ها دپارتمانی به نام منابع انسانی وجود ندارد بلکه دپارتمانی با عنوان مالی اداری وجود دارد که باز متولی استخدام می باشد که در شرکت های کوچک این فرآیند متفاوت می باشد یعنی هر دپارتمانی ممکن است که خودش مستقلا و به صورت مجزا شروع به استخدام کردن کند ، مثل آگهی زدن در روزنامه و انتخاب کردن افراد مختلفی که در آن وجود دارد .

پروسه نیاز و جذب نیروی انسانی و استخدام شرکت ها از ابتدا تا انتها چگونه است ؟

پروسه جذب و استخدام در شرکت ها

فرآیند استخدام در شرکت های مختلف به این صورت می باشد که معمولا دپارتمان منابع انسانی از واحدهای مختلف نیازهای مورد نیاز دپارتمان ها را جمع آوری می کند . به عنوان مثال دپارتمان مالی می گوید که من دو نفر کارشناس حسابداری نیاز دارم ، دپارتمان بازرگانی می گوید که من دو نفر کارشناس خرید خارج به علاوه یک نفر کارشناس ثبت سفارشات یا یک نفر ترخیص کارنیاز دارم ، دپارتمان برنامه ریزی ممکن است بگوید که من دو نفر کنترل پروژه نیاز دارم و همه این نیازهای نیروی انسانی از دپارتمان های مختلف جمع آوری و منجر به یک آگهی استخدام می شود . آگهی استخدام را دپارتمان منابع انسانی بر اساس نیازهایی که دریافت کرده جمع آوری ،تدوین ، و نهایتا تبدیل به یک آگهی استخدام می کند این آگهی استخدام همانطور که قبلا بیان شد بر اساس اندازه شرکت ها در صفحات مختلف یا کانال های مختلفی منتشر می شود مثلا شرکت های کوچک آگهی خودشان را در صفحات ضمیمه روزنامه همشهری یا بازارکار و … آگهی استخدام درج می کنند ، شرکت های متوسط در صفحات میانی و شرکت های بزرگ در صفحات اصلی روزنامه همشهری یا بازارکار و … آگهی خودشان را ثبت می کنند و بعد از اینکه آگهی استخدام شرکت منتشر شد ماحص منتیج به این می شود که کارجویان رزومه خودشان را از طرق مختلف ( از قبیل ایمیل ، فکس ، ارسال پستی و … ) ارسال و در نتیجه رزومه ها از کانال های مختلف دریافت شود و بر اساس رزومه های دریافت شده توسط دپارتمان منابع انسانی ( یا مشابه آن ) افراد انتخاب و به مصاحبه استخدامی دعوت می شوند .

دیدگاه کاربران

captcha