ورود کاربران

۱۰ نکته برای مدیریت موثر زمان

تاریخ انتشار: 1395/05/07
تعداد دیدگاه: یک دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

۱۰ نکته برای مدیریت موثر زمان

time-management

آیا شما نیز جزو افرادی هستید که با وجود انجام حجم زیادی از کارها، باز با کمبود زمان مواجه می شوید؟ بسیاری از افراد اعتقاد دارند که برای جلوگیری از این اتفاق، باید از زمان های پرت خود بکاهند. اما در عمل، این کار بسیار دشوار است و نمی توان انتظار داشت که بتوان از همه زمان در طول روز به طول کامل استفاده کرد، اما می توان آن را مدیریت نمود. به همین دلیل در این مقاله به بررسی ده نکته در خصوص مدیریت موثر زمان پرداخته می شود که برای بهره وری بیشتر و استفاده موثر از زمان توصیه شده اند.

۱٫مدیریت وقفه داشته باشید. اگر انجام کاری در حال حاضر اولویت زیادی برای شما دارد و تحت فشار زمانی هستید، پیشنهاد می شود قبل از انجام هر کاری موبایل خود را خاموش کنید. در صورتی که ایمیل یا شبکه های اجتماعی خود را چک می کنید، هر چه زودتر صفحه های آنها را ببندید. در واقع مدیریت وقفه کنید یعنی هر آنچه که باعث حواس پرتی شما می شود را کنار بگذارید. البته این کار تا زمانی خواهد بود که کار خود را به پایان برسانید. بعد از انجام کار حتی توصیه می شود که مدت زمانی را برای چک کردن ایمیل و یا صحبت با دوستان خود اختصاص دهید.

۲٫کارها را تقسیم بندی کنید. اگر شروع کار برای شما دشوار به نظر می رسد و معمولا با آن مشکل دارید، بهتر است وظایف خود را به قسمت های کوچک تر و عملیاتی تقسیم بندی کنید. این برنامه ریزی به شما کمک می کند که راحت تر و به صورت یک به یک کارها را به پایان برسانید. اگر در مورد انجام این کار نیز تردید دارید، هر آن چه که باید در طول یک روز یا برای یک مدت انجام دهید را بنویسید و با اولویت بندی کارتان را شروع کنید.

۳٫هدف گذاری کنید. بهترین روش برای سنجش عملکرد و پایبند بودن به انجام کارها، هدف گذاری است. البته باید این هدف گذاری منطقی و واقع گرایانه باشد. این که تصمیم داشته باشید که بی وقفه دوازده ساعت را به کار و فعالیت اختصاص دهید، منطقی به نظر نمی رسد. به یاد داشته باشید که انجام کارها در زمان های کوتاه تر اثربخشی بیشتری نسبت به انجام کارهای طولانی و بی وقفه دارند.

۴٫جدول زمانی طراحی کنید. هر هفته برای انجام کارهای خود جدول زمانی طراحی کنید. در این جدول الویت کارهای هفته آینده و کارهای عقب افتاده را مشخص کنید. سعی کنید هیچ گاه کاری را نیمه کاره، رها نکنید. اگر جدول زمانی داشته باشید، کنترل شما روی کارها بیشتر می شود و بهتر می توانید قول و تعهد به دیگران را مدیریت کنید و از شرایط استرس زا نیز تا حدودی دور شوید.

۵٫لیست کارهای روزانه تهیه کنید. برای انجام وظایف روزانه نیز لیستی از کارها را از قبل مشخص کنید. می توانید شب قبل یا صبح آن روز این لیست را برای خودتان به صورت مختصر بنویسید. اگر حوصله این کار را ندارید، از نرم افزار های لیست کارهای روزانه یا به اصطلاح To Do استفاده کنید. وقتی نوبت به تیک زدن کارهای تمام شده می رسد، حس رضایت به شما دست خواهد داد.

۶٫سطح انرژی خود را حفظ کنید. انجام یک سری نکته های ساده باعث می شود که بتوانید سطح انرژی خودتان را کنترل کنید. برای مثال در حین انجام وظایف، نوشیدن یک لیوان آب یا یک فنجان چای به نو شدن انرژی شما کمک می کند. می توانید هر ۴۵ تا یک ساعت نیز کمی قدم بزنید و با تنفس عمیق اکسیژن بیشتری به بدن خود برسانید. به خاطر داشته باشید، از خوردن تنقلات و نوشیدنی هایی که قند زیادی مانند نوشابه دارند، خودداری کنید و به جای آن از میوه استفاده کنید. زیرا برخلاف تنقلات که سطح انرژی بدن را بالا و پایین می کنند، قند میوه ها طبیعی بوده و به تدریج در بدن شما سوخت می شود، در نتیجه سطح انرژی شما مدت زمان بیشتری حفظ خواهد شد.

۷٫انگیزه خود را حفظ کنید. با نوشتن جمله های الهام برانگیز و شخصیت های بزرگ و یا استفاده از تصاویری که به شما انگیزه بیشتری می دهد، می توانید تمرکز بر کارتان را نیز افزایش دهید. به عنوان مثال وقتی تصمیم گرفته اید هدفی را دنبال کنید، مرور این جمله ها و تصاویر با یادآوری هدف به شما کمک می کنند که هدف خود را با انگیزه بیشتری دنبال کنید.

۸٫زمانی را به استراحت و آرامش اختصاص دهید. اگر می خواهید زمان خود را به طور مناسب مدیریت کنید، زمانی را نیز برای استراحت و آرامش اختصاص دهید. سعی کنید خواب روزانه خود را حفظ کنید (به طور معمول ۸ ساعت) و استراحت کافی داشته باشید. اگر استرس زیادی دارید، از تکنیک قدرت تصور و خیال استفاده کنید

۹٫قانون نیم ساعت را فراموش نکنید! زمانی که یکی از وظایف سنگین و پرفشار خود را به اتمام رساندید، بهتر است نیم ساعتی را برای صحبت با دوستان، یا تفریح مورد علاقه خود، مانند خبرخوانی یا تماشای کلیپ اختصاص دهید. دقت کنید که این به معنای از دست دادن زمان نیست. زیرا مقدار مناسب و کنترل شده تفریح به احیای انرژی و انگیزه شما کمک می کند.

۱۰٫ترسی از نه گفتن و جواب منفی نداشته باشید. این که بتوانید همزمان با انجام کار با دوستان خود نیز بیرون بروید و تفریح داشته باشید، بسیار آرمانی به نظر می رسد. بنابراین در صورتی که اولویت کار شما به گونه ای است که باید هر چه زودتر کار را تحویل دهید، بهتر است منطقی رفتار کنید و اولویت را حفظ کنید. در این صورت وقتی به شما پیشنهاد کار اضافی و یا حتی دعوت برای شام و.. می شود، با احترام و به صورت مودبانه این درخواست را رد کنید و قول زمان دیگری را بدهید.

مدیریت زمان با انجام کارهای بی وقفه و یکنواختی انجام آنها تفاوت دارد. بدیهی است که در طول روز، شما قادر نیستید از همه زمان های خود استفاده کنید، اما می توانید آنها را به صورت موثر مدیریت کنید. با این حال همیشه این اختیار را خواهید داشت که از زمان به چه نحو استفاده کنید. تصمیم و اولویت بندی همیشه با شماست!

منبع: تلنت یاب

دیدگاه کاربران

captcha