ورود کاربران

۸ چیزی که در یک مصاحبه شغلی نباید بگوییم

تاریخ انتشار: 1395/03/21
تعداد دیدگاه: یک دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...
برای به دست آوردن یک موقعیت کاری مناسب، چه نکاتی را باید بدانیم؟
متاسفانه خیلی از متقاضیان کار، هنگامی که در یک مصاحبه شغلی شرکت می کنند پیش از آنکه فکر کنند، پاسخ هایی می دهند که می تواند فرصت استخدامشان را کاملا از بین ببرد. کارین میلز، مدیرعامل یک شرکت کاریابی بریتانیایی می گوید مثال های زیادی از متقاضیان کار سراغ دارد که در برابر پرسش ها، جواب های اشتباهی داده اند که باعث رد شدن آنها در مصاحبه شده است…ریچارد نت، مدیر یک وب سایت کاریابی موفق می گوید: «مصاحبه شونده ها نباید در مورد سیاست و مذهب با مصاحبه کننده ها بحث کنند.» وی معتقد است: «کارفرماها از آدم هایی که سر صبر و حوصله علاقه مندی هایشان را تعریف می کنند تا باعث آشنایی بیشتر بشوند خوششان می آید ولی بسیار مهم است که مصاحبه شوندگان سعی کنند در ۲ زمینه ذکر شده چیزی نگویند، مگر اینکه مطمئن باشند عقاید استخدام کننده در زمینه های مذهبی و سیاسی با آنها مشابه است.» کارین میلز، ریچارد نت و نیک پراتاپ که هر ۳ از کارشناسان شناخته شده و موفق کاریابی هستند ۸ نکته اساسی در مورد چیزهایی که یک مصاحبه شونده نباید در مصاحبه کاری بگوید، فهرست کرده اند:
یک/«ببخشید دیر کردم»: این جزو جملاتی است که هیچ وقت نباید به مصاحبه کننده خود بگویید. وقت شناسی یکی از کلیدی ترین نکات برای استخدام شماست و مصاحبه کننده نمی خواهد کسی را استخدام کند که می خواهد هر روز ۲۰ دقیقه دیر سر کار بیاید.
دو/«مرخصی های سالانه و استعلاجی در این شرکت چه وضعیتی دارد؟» اصلا سوال خوبی به نظر نمی رسد. از نظر مصاحبه کننده شما هنوز استخدام نشده اید دنبال روش های دور زدن و غیبت کردن از محل کار هستید.
سه/ «اجازه بدهید من این تلفن را جواب بدهم.» خیلی از مصاحبه شونده ها فکر می کنند جواب دادن به تلفن همراه در میان مصاحبه کار اشتباهی نیست اما این تصور کاملا غلط است، پاسخ دادن به تلفن ها، هر اندازه هم ضروری، حین مصاحبه شغلی باعث بدبینی مصاحبه کننده به شما می شود.
چهار/«کارفرمای قبلی ام مزخرف بود.» تفاوتی نمی کند چقدر موقعیت های شغلی قبلی تان سخت، خسته کننده و احمقانه بوده است. به گفته پراتاپ «بد گفتن از کارفرمای قبلی نه تنها غیر حرفه ای است بلکه نشانه خوبی در مورد شخصیت شما نیست.» احتمال زیادی وجود دارد کارفرما بعد از مصاحبه بخواهد با کارفرمای قبلی?تان برای بررسی سوابق شغلی تماس بگیرد؛ پس اصلا خوب نیست که پل های پشت سر خودتان را خراب کنید.
پنج/«اِ! شما لباس تولید می کنید؟ من فکر می کردم راکت تنیس تولید می کنید.» چنین حرفی خیلی موقعیت شما را به خطر می اندازد. اینکه بدون اطلاعات و تحقیقات کامل در مورد کارفرمای آینده تان به مصاحبه آمده باشید، اشتباه بسیار بزرگی است. کارین میلز می گوید: «حتی اینکه بگویید قبل از مصاحبه نگاهی به وب سایت شرکت انداخته اید کمی وضعیت?تان را بهبود می بخشد. کارفرماها انتظار دارند خیلی بیشتر در مورد این شغل تحقیق کرده باشید و بدانید قرار است چه شغلی را در آینده بپذیرید.»
شش/«به جهنم!» هیچ وقت در مصاحبه شغلی خود بددهنی و از کلماتی که مفهوم ناخوشایندی دارند، استفاده نکنید. خیلی اوقات ممکن است در مصاحبه به خصوص زمانی که خود مصاحبه کننده زیاد از کلمات بد یا حتی رکیک استفاده می کند چنین موقعیتی پیش بیاید. اما اجازه ندهید دیگران برای شما سطح استاندارد مصاحبه را تعیین کنند. سعی کنید در تمام طول مدت مصاحبه حرفه ای بمانید.
هفت/«واقعا من باید همچین لباسی بپوشم؟» هر انتقادی از نوع یونیفورم و پوشش اختصاصی محل کار، باعث مشکل برای شما می شود. واقعا فکر می کنید مصاحبه کننده زمانی که کار شما را داشته دوست داشته لباس سبز فسفری بپوشد؟
هشت/ وقتی از شما سوال می شود به نظرتان چه چیزی در این شغل بیشتر از همه چیز برایتان جذاب است هیچ وقت نگویید: «شوخی ها، درآمد، وقت ناهار، همکارانم یا تعطیلات!» سعی کنید چیزی در مورد خود کار پیدا کنید که جذاب باشد، مصاحبه کننده باید باور کند این کار را دوست دارید.

۱۰۹۹۱۶

حواس تان باشد

حفظ ظاهر: اولین چیزی که مصاحبه کننده از شما می بیند چهره و لباس های شماست. این اولین نگاه می تواند تا آخرین لحظه مصاحبه، تعیین کننده ترین نکته در ذهن مصاحبه کننده باشد. لباس منظم و تمیز نشان دهنده شخصیت منظم و تمیز شماست.

اشتیاق: هر مصاحبه کننده ای می داند که به کار نیاز دارید و برای درآمد فرم استخدام را پرکرده اید. پس لازم نیست چیزی در این مورد ذکر کنید. این یک پیش فرض مشخص برای کارفرمای شماست. آنچه شما را به اتاق مصاحبه کشیده است نیاز به کار یا پول نیست بلکه اشتیاق برای کار در موقعیت شغلی است که برای آن ثبت نام کرده اید. باید نشان دهید به قرار گرفتن در این موقعیت شغلی علاقه مندید و دوست دارید این کار را انجام دهید. سعی کنید در مورد موقعیت شغلی، محل کار و مهارت های مربوط به شغل مورد نظر، اطلاعات کافی کسب کنید تا بتوانید در مصاحبه روی کار متمرکز باشید.

شوخی هم حدی دارد: نشاط و سرزندگی در مصاحبه شغلی یکی از نکات کلیدی و تاثیرگذار در ذهن کارفرماست؛ اما هر چیزی محدودیت های خاص خودش را دارد. شوخی های کوچک و کم تعداد حین مصاحبه نشان دهنده اعتماد به نفس، آمادگی و راحت بودن شماست، اما باید تلاش کنید حرف هایتان باعث احساس ناراحتی در کارفرما نشود. حرفی نزنید که بتوان از آن برداشت توهین آمیز یا تحقیرکننده کرد. هر چند شوخی های موردی ایرادی ندارد، اما تلاش کنید خودتان را کاملا جدی نشان دهید، حتی اگر برای استخدام به عنوان هنرپیشه یک فیلم کمدی در مصاحبه شرکت کرده اید.

دیدگاه کاربران

captcha