X
کارفرما ثبت آگهی استخدام
تاریخ انتشار: 1395/05/19
تعداد دیدگاه: یک دیدگاه

چیزهایی که دانستنشان باعث می‌شود به خویشکاری‌تان حرفه‌ای‌تر بپردازید

Talentyab-Dutifulness-2

اگر می‌خواهید به سراغ کاری بروید که دوستش دارید و آن را به‌صورت حرفه‌ای انجام دهید بهتر است پای صحبت‌های مسعود بُربُر بنشیند، چرا که نکات راهگشایی را برای تبدیل خویشکاری به حرفه بیان کرده است. البته اگر هنوز مفهوم واژه خویشکاری برای شما سؤال است، در یک جمله می‌توان گفت خویشکاری آن کاری است که هر کس برای خویش برمی‌گزیند تا به‌عنوان مهم‌ترین، جدی‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کارش آن را انجام دهد.

مسعود بُربُر یکی از افرادی است که خویشکاری خود را پیدا کرده و جرئت داشته تا سکان زندگی‌اش را به‌سوی آن بچرخاند. مسعود بربر دانش‌آموخته مهندسی عمران از دانشگاه تهران است و گر چه‌کار و درآمدش در حوزه عمران خوب بوده و او را به‌عنوان یک مهندس توانمند می‌شناسند یک روز تصمیم می‌گیرد مهندسی را رها کند و به‌صورت حرفه‌ای برود سراغ نوشتن، کاری که بیش از هر کاری آن را دوست دارد. مسعود بربر هم‌اکنون یکی از خبرنگاران تأثیرگذار در حوزه محیط‌زیست است و در یکی از خبرگزاری‌های مطرح فعالیت می‌کند، برنامه‌های رادیویی او در مورد گردشگری و محیط زیست مخاطبان خود را دارد و نه‌تنها دوره‌های نویسندگی برگزاری می‌کند که مجموعه داستانش هم زیر چاپ است. نکاتی که از گفتگو با او برگرفتیم این‌هاست:

یکجا می‌رسد که باید یکی را انتخاب کنید

خیلی‌ها از کارشان لذت نمی‌برند ولی آن را ادامه می‌دهند با این سودا که در سایه امنیت مالی که شغلشان فراهم می‌کند به آن فعالیتی که برایشان دلپذیر است بپردازند. اما این شرایط چندان پایدار و ایده آل نخواهد بود چرا که یکجا می‌رسد که احساس می‌کنید اگر بخواهید به‌صورت جدی‌تر به خویشکاری‌تان بپردازید نیاز است تا آن را به‌عنوان حرفه انتخاب کنید.

ابهام در خویشکاری‌تان را بپذیرید

یافتن خویشکاری به‌هیچ‌عنوان این‌طور نیست که شما یک‌شبه از خواب برخیزید و به این نتیجه برسید که دیگر دقیقاً می‌دانید خویشکاری‌تان چیست و از فردا شروع به انجام آن کارکنید، یافتن خویشکاری یک فرآیند است به این معنی که متوجه می‌شوید شما در یک حوزه علاقه‌مند هستید و هر چه در آن پیش می‌روید تازه می‌فهمید کدام بخش از آن حوزه با توانمندی محوری شما سازگار است.

در اطراف خویشکاری‌تان پرسه بزنید

لازم است در حوزه‌ای که به‌عنوان خویشکاری انتخاب کرده‌اید پرسه بزنید. این کار هم باعث می‌شود شما روند آموزش حرفه خود را شروع کنید و هم با آدم‌های دست‌اندرکار در این حرفه آشنا شوید. مسعود می گفت کار خبرنگاری‌اش را از مطالعه منظم خبرهای حوزه گردشگری شروع کرده و همین پرسه زدن در خبرها او را برای خبرنگاری آماده می‌کرد.

کارتان پیش از ورود به شغل باید شروع شود

نه‌تنها کسانی که می‌خواهد خویشکاری خود را به یک کسب‌وکار تبدیل کنند و روحیه کارآفرینی دارند، بلکه اگر شما می‌خواهید در شغلی که خویشکاری‌تان هست استخدام هم شوید، لازم است قبل از ورود به شغل، نمونه کوچکی از کارتان را برای خودتان انجام دهید، مسعود قبل از این‌که در هیچ خبرگزاری به‌عنوان خبرنگار فعالیت کند در سایت شخصی‌اش خبرنگاری می‌کرد به عبارت دیگر اگر می‌خواهید جهانگرد بشوید لازم است اول گشتن را در اطراف خانه خودتان شروع کنید.

از فضای مجازی استفاده کنید

فضای مجازی هم این امکان را به شما می‌دهد که در مورد حوزه خویشکاری‌تان اطلاعات کسب کنید و هم خود را در آن معرفی کنید. در ساده‌ترین حالت شما می‌توانید یک سایت یا یک کانال در شبکه‌های اجتماعی با موضوع مرتبط ایجاد کنید.

در شغلتان محدود نشوید

نه‌تنها شغل بلکه به هیچ دسته‌بندی و چارچوبی آن‌چنان اعتماد نکنید که خود را در درون آن تعریف کنید. واقعیت این است که هیچ دو شغلی مثل هیچ دو انسانی کاملاً باهم شبیه نیستند، به این معنی که شما می‌توانید شغلتان را بر مبنای توانمندی محوری‌تان بازتعریف کنید. حتی می‌توانید شغلی را تعریف و به دیگران ارائه کنید که تاکنون وجود نداشته است و همین یکتا بودن روش کار شماست که باعث می‌شود برای دیگران ارزشمند باشید و امنیت شغلی و درآمد خوب را برای شما به ارمغان بیاورد.

صبور باشید

تقریباً همیشه دستاورد نسبت به تلاش با مقداری تأخیر زمانی به دست می‌آید. همین مسئله باعث خواهد شد در یک بازه‌مانی احساس کنید تلاش در راستای خویشکاری‌تان آن‌چنان‌که باید نتیجه‌بخش نیست و آن‌گونه که باید رشد نمی‌کنید و این ممکن است موجب دلسردی و ترک تلاش کردنتان بشود، اما غافل از آن‌که در همین زمان ذهن شما در حال آزمون‌وخطا و آموختن مهارت‌های لازم برای موفقیت است.

باید از کار گِل شروع کنید

یک اصطلاح وجود دارد به نام کار گِل و برای کارهایی به کار می‌رود که خسته‌کننده یکنواخت است و تقریباً نیاز به هوش و درایت چندانی ندارد، در خبرنگاری هم این کارها وجود دارد مانند پیاده کردن گفت‌وگو که باید یک فایل صوتی را به نوشته تبدیل کنید. چه خوشتان بیاید چه نیاید این بخش‌هایی از هر حرفه‌ای است که شما در زمان ورود باید از آن‌ها شروع کنید، البته شاید در نگاه اول کارهای جذابی نباشد ولی همین فرآیند باعث می‌شود شما  کم‌کم با چندوچون کار آشنا شوید.

رئیس سخت گیرتان خودتان باشید

حتی وقتی برای یک سازمان کار می‌کنید و یک رئیس دارید که کار را باید به او تحویل بدهید، اگر شغلتان خویشکاری‌تان است شما باید رئیس خودتان باشید یعنی خودتان باید بیشتر از رئیستان نسبت به کیفیت کارتان حساس باشید چرا که در درجه اول شما کارتان را برای خودتان انجام می‌دهید نه دیگران.

منبع: تلنت یاب

دیدگاه کاربران

captcha


نمونه سوالات استخدامی

  • دانلود نمونه سوالات آزمون استخدامی سپاه

    مجموعه نمونه سوالات آزمون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که توسط کارشناسان سایت استخدام جهت افزایش سطح آمادگی داوطلبین شرکت در آزمون ها و مصاحبه های استخدامی این نهاد مهم تهیه و جهت دانلود و مطالعه قرار داده شده است. پکیج سوالات عقیدتی سیاسی سپاه ، در چندین فصل به صورت منسجم تهیه و تنظیم شده است که در هر فصل ، نخست جهت آموزش و یادآوری مفاهیم لازم مطالب آموزشی بصورت توضیح مختصر و مفید بیان شده و به دنبال آن جهت محک زدن اطلاعات فراگیری شده در هر فصل مهمترین و متداول ترین سوالاتی که پیرامون مطالب آموزش داده شده گردآوری شده است

    دانلود نمونه سوال استخدامی سپاه

بازارکار

استخدام

استخدام فوق لیسانس شیمی | آگهی های روز + بازارکار

استخدام فوق لیسانس شیمی و بررسی بازارکار استخدام فوق لیسانس شیمی در صنایع مختلف مانند صنایع شیمیایی، غذایی (مانند روغن، قند و کنسروسازی ) ، نساجی، دارویی (برای تولید آنزیم‌ها....

کار در ترکیه – سایت کاریابی در ترکیه + راهنمای استخدامی در ترکیه

کار در ترکیه – سایت کاریابی در ترکیه + راهنمای استخدامی در ترکیه

کار در ترکیه کاریابی بین المللی ترکیه : اگر شما نیز از علاقه مندان به کار در ترکیه و یا استخدام در ترکیه و جستجوی شغل مورد علاقه خود در کشور....

نمونه سوالات استخدامی | دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون استخدامی

نمونه سوالات استخدامی | دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون استخدامی

نمونه سوالات استخدامی با دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون استخدامی آموزش و پرورش – بانک مسکن – دستگاه های اجرایی کشور – ارتش – وزارت نیرو – تامین اجتماعی –....

استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران – خرداد 1396

استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران – خرداد 1396

  نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود از بین جوانان مومن ، متعهد و کار آمد(مرد) بصورت پیمانی ۵ ساله انتظامی در مقطع(....

telegram karyab