ورود کاربران

چگونه در یک مصاحبه سخت بدرخشیم؟

تاریخ انتشار: 1395/03/11
تعداد دیدگاه: 2 دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

چگونه در یک مصاحبه سخت بدرخشیم؟

Interview between businessmen

حتی اگر خیلی آماده و مطمئن باشی، ممکنه طرف مقابل هنگام مصاحبه سؤالهایی بپرسه که باعث بشه دست و پات رو گم کنی و کمی هل شی. اما نباید اجازه بدی که متوجه بشه، باید خیلی ماهرانه رفتار کنی و نباید اصلاً استرس بگیری و عجله کنی، حواست باشه که چیزی رو از قلم نندازی. با در ذهن داشتن چند نکته‌ی زیر مصاحبه‌ی خوبی خواهی داشت:

یادت باشه اونها دعوتت کردن.

چیزی که نباید فراموش کنی اینه که این شخص حتماً تحت تأثیر رزومت و اطلاعاتت قرار گرفته و تو رو دعوت کرده که باهات آشنا بشه و مسلماً دوست داره که با تو همکاری داشته باشه. این موارد رو اگر توی ذهنت مرور کنی، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهی داشت.

نقاط ضعف خودت رو بدون.

بهتره قبل از اینکه مصاحبه کنی، بشینی و تک تک مهارتهایی رو که این شغل نیاز داره بررسی کنی و ببینی که توی کدوم یکی ضعیفتر هستی و مشکل دقیقاً چیه. هنگام مصاحبه شخص مصاحبه‌کننده مسلماً میره سراغ نقاط ضعف و با اینکار میخواد قدرت منطق و اطلاعات تو رو بسنجه. بهتره که خودت کامل آماده کنی و به راحتی راجع به نقاط  ضعف خودت صحبت کنی و همچنین توضیح بدی که برای برطرف کردن تأثیر این نقطه‌ی ضعف چه برنامه‌ای داری و اینکه چجوری میخوای مهارتت رو در این زمینه افزایش بدی.

خودت رو کنترل کن و آرامش داشته باش.

هنگامی که با یه مصاحبه‌ی خیلی سخت مواجه میشی، ممکنه هل بشی و یه سری مطالب از ذهنت بپره و برای گفتن همه‌چیز عجله کنی و کنترلی روی اعصابت نداشته باشی؛ اینها مواردیه که یه مصاحبه‌کننده اصلاً دوست نداره ببینه! پس تمام تلاشت رو بکن که آرامش خودت رو حفظ کنی و مدام پیش خودت بگی که اصلاً چیزی نیست و من از پسش برمیام. یکی از راههای جلوگیری از شتاب‌زدگی اینه که موقعی که شخص ازت سؤالی پیچیده میپرسه ، سؤال رو در مقابل شخص برای خودت تکرار کنی تا کمی آروم‌تر بشی و زمان بیشتری برای فکر کردن به پاسخش داشته باشی.

با مصاحبه کننده جور شو!

این رو یادت نره که حتی ترسناک‌ترین مصاحبه‌کننده هم یه انسانه و مثل بقیه عواطف داره. پس نباید ازش بترسی و باید تلاش کنی که باهاش گرم بگیری و سر صحبت رو باز کنی. مردم دوست دارن که در مورد خودشون کمی صحبت کنن، پس در مورد کارش و مشکلات ازش بپرس و حواست باشه که از محدوده‌ی موضوع شغلی که براش درخواست دادی خارج نشی.

ثابت کن که اصلاً جا نزدی!

بیشتر افراد بعد از یه مصاحبه‌ی سخت کلاً بیخیال میشن و دیگه حتی طرف اون شغل هم نمیرن و ناامید میشن، اما اینکار اشتباهه و نشون میده که مرد روزهای سخت نیستی. بعد از مصاحبه یه ایمیل دوستانه آماده کن و از شخص مصاحبه‌کننده برای وقتی که گذاشته تشکر کن. با ارسال این ایمیل نشون میدی که آدم پیگیری هستی و فشار مصاحبه تو رو نترسونده و تمایل به همکاری داری و زود جا نمیزنی.

درسته که مصاحبه‌های سخت خیلی استرس‌زا هستن، اما اگر بتونی به خوبی از پسشون بربیای، پشتکار و مقاومت و همچنین حرفه‌ای بودن خودت رو نشون میدی و اینها از ویژگیهای یه کارمند عالیه که هرکسی آرزو داره که باهاش کار کنه.

دیدگاه کاربران

captcha