ورود کاربران

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کرده و انگیزه خود را حفظ کنیم؟

تاریخ انتشار: 1395/03/26
تعداد دیدگاه: یک دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کرده و انگیزه خود را حفظ کنیم؟

talentyab-Overcome-burnout3

درباره نویسنده: مقالات و نوشته های ربکا نایت (Rebecca Knight) عمدتا در نیویورک تایمز، فایننشال تایمز (FT) و مجله مروری هاروارد (HBR) منتشر می شود. او در زمینه روزنامه نگاری به صورت آکادمیک نیز تدریس می کند و در گذشته سمت تحلیل گری فایننشال تایمز  را نیز بر عهده داشته است. در این مطلب خانم نایت به نحوه غلبه بر فرسودگی شغلی که یکی از شایع ترین بیماری های محیط کار محسوب می شود، می پردازد.

حتی اگر عاشق کارتان هستید، حس فرسودگی شغلی در هر زمانی امری شایع محسوب می شود. شاید پروژه بزرگی را تمام کرده اید و برای شروع دیگری با مشکل انگیزه مواجه شده اید. دلیل آن می تواند به خاطر این باشد که زندگی شخصی از شما انرژی بیش از حد معمول گرفته است. یا شاید صرفا خسته شده اید. بهترین روش برای احیا و گرفتن انرژی دوباره چیست؟ آیا برخی از این روش های احیا نسبت به روش های دیگر کارکرد بهتری دارد؟ اگر این حس فرسودگی شغلی و یا احساس دیگری شبیه به عدم رضایت شغلی به صورت مزمن باشد، چگونه به آن پی می برید؟

کارشناسان چه می گویند

فرسودگی شغلی- خستگی ذهنی و فیزیکی محسوب می شود و زمانی که تقاضاهای شغلی تان به صورت مستمر از میزان انرژی در دسترس شما تجاوز کند، آن را تجربه می کنید- فرسودگی شغلی پدیده اپیدمی محیط کار مدرن نامیده شده است. به گفته ران فریدمن (Ron Friedman) بنیانگذار ایگنایت۸۰ (Ignite 80) (موسسه آموزشی و مربی گری محیط کار) و مولف کتاب بهترین محیط کار: هنر و علم ایجاد محیط کار عالی (The best place to work: The Art and Science of Creating an Extraordinary Workplace) « بدون تردید امروزه ما در ریسک بزرگ تری از فرسودگی شغلی نسبت به ده سال گذشته قرار داریم.» هایدی گرنت هالورسون (Heidi Grant Halvorson) روانشناس اجتماعی و نویسنده کتاب «هیچ کس شما و کاری را که انجام می دهید درک نمی کند» (No One Understands You and What to Do About It) نیز با این موضوع موافق است. «در مقیاس بزرگتر، فرسودگی شغلی به خاطر این است که اطراف ما با دستگاه هایی احاطه شده اند که با طراحی که دارند توجه ما را به خود جلب کرده و این حس را القا می کنند که هر چیزی ضروری به نظر می رسد. او در ادامه می گوید: در چرخه کاری ۲۴/۷ (۲۴ ساعته در ۷ روز هفته) فشارهای زیادی وجود دارد. این جنبه منجر می شود که به شما احساس سستی و استرس دست داده و انرژی شما تحلیل رود. بنا بر این شما باید به دنبال راهی باشید که انرژی تحلیل رفته خود را دوباره بدست آورید. به همین خاطر در ادامه به روش هایی اشاره می شود تا به مسیر قبلی خود برگردید:

در طول روز کاری به خود استراحت دهید

 فریدمن می­گوید: فرسودگی شغلی معمولا از «فقدان درک آنچه که باعث رسیدن به بالاترین  سطح عملکرد در محیط کار می شود» نشات می گیرد. ما تصور می کنیم که برای دست یابی به این سطح، احتیاج به تلاش سخت و یا به کار گرفتن بیش از حد دیگران وجود دارد (که نیز ممکن است به نتایج کوتاه مدت دست پیدا کنید) اما به صورت روانشناختی این موضوع استمرار ندارد. وی در ادامه توضیح می دهد برای عملکرد بهتر نسبت به اهداف بلند مدت، شما به فرصت هایی نیاز دارید تا انرژی خود را باز یابید. به عنوان مثال، پیاده روی کنید یا بدوید یا وعده نهار خود را خارج از دفتر خود میل کنید. وی توصیه می کند که دور ماندن از کامپیوتر باعث می شود تا با کنار گذاشتن حاشیه ها، دوباره تصویر بزرگ در ذهن تان تداعی شود. معمولا در زمان هایی که سخت در مورد مساله ای فکر می کنید، لحظاتی به خودتان استراحت دهید تا راه حل برایتان مشخص شود.

ابزار دیجیتال خود را کنار بگذارید

 قبل از عصر (گوشی های هوشمند) ، به طور پیش فرض ترک وظایف با خروج از  دفتر کار صورت می گرفت. فریدمن می گوید در گذشته اگر می خواستید کار خود را همراه خود به خانه ببرید، به زحمت و برنامه ریزی احتیاج داشتید. دیگر این موضوع رخ نخواهد داد. امروزه، همه ما محیط کار خود را به شکل تلفن های هوشمند در جیب خودمان همراه داریم. در نتیجه به صورت روانشناختی و فیزیکی درگیر آن هستیم. به زعم او راهکار این است که به صورت فعالانه استفاده از ابزارهای دیجیتال خود را محدود کنید. وقتی به خانه می رسید تلفن هوشمند خود را در کشو قرار دهید تا برای برداشتن و چک کردن ایمیل با آن وسوسه نشوید. یا می توانید قانونی برای خودتان تعیین کنید که پس از ساعت ۸ شب آن را خاموش کنید. هالورسون توصیه می کند که تلفن همراه خود را کنار بگذارید. هر موضوعی هم باشد تا فردا صبر کنید.

کار مورد علاقه خود را انجام دهید

به جای این که در طول ساعت غیرکاری به محدود کردن و یا اجتناب از کار تمرکز کنید، فریدمن پیشنهاد می کند که تجربه (فعالیت) های احیا کننده ای را انجام دهید که به آنها اشتیاق دارید. بازی تنیس با دوست یا آشپزی در کنار همسر باعث می شود که شما به هدف مورد نظر خود مانند انجام کار مورد علاقه تان- توجه کنید- به جای اینکه مجبور به کاری که از آن طفره می روید – مثل چک کردن ایمیل باشید. پژوهشی نشان می دهد که رسیدن به اهداف مورد علاقه تان آسان تر و لذت بخش­تر از دیگر اهداف است. همچنین مطالعات نشان می دهند که انجام فعالیتی که به آن علاقه دارید- حتی اگر این کار برایتان زحمت به همراه داشته باشد، بهتر از کاری است که صرفا برایتان آرامش داشته باشد. هالورسون می گوید آن چه مهم است این است که در اوقات غیرکاری خود چه کاری انجام می دهید. مشخص است که نشستن روی مبل و خوردن پاپ کرن در حین تماشای فیلم  لذت بخش است، اما نوع چالش برانگیز آن را انتخاب کنید- مانند جدول کلمات و یا بازی شطرنج. حتی اگر دشوار باشند به شما انرژی بیشتری می دهند.

آخر هفته طولانی در نظر بگیرید

هالورسون می گوید، حس خستگی فیزیکی و روانی می تواند نشانه این باشد که شما برای استراحت نیاز به در نظر گرفتن زمان دارید. او می گوید این وقفه نباید صرفا استراحت دو هفته ای باشد. در عوض وقتی می­خواهید استرس را کاهش دهید، می توانید به طور منظم با در نظر گرفتن سه یا چهار روز در آخر هفته از مزایای آن بهره بگیرید. وقتی دور از کار قرار گرفته اید، با دفتر تماس نگیرید و یا ایمیل خود را چک نکنید.

به معنا و مفهوم توجه کنید

هالورسون پیشنهاد می کند اگر وظایف شغلی شما به گونه ای است که مانع داشتن زمان آزاد می شود، به اهمیت این کار فکر کنید. ارتباط دادن وظیفه فعلی به اهداف شخصی بزرگتر – برای مثال اتمام این پروژه باعث می شود که شما به ارتقا برسید، به شما کمک می کند تا با وسوسه تنبلی مبارزه کنید و برای شما سطحی از انرژی فراهم می کند که برای آن روز و یا روز هایی بعدی نیز داشته باشید. اما نسبت به این مساله آگاه باشید که این موضوع می تواند آرامش موقتی باشد. اگر کار کردن زیاد باعث حس فرسودگی شما شده، به زمان استراحت واقعی نیاز دارید.

مطمئن شوید که فرسودگی شغلی واقعی دارید

اگر هیچ یک از این استراتژی ها مفید واقع نشد، شما باید با موضوع جدی روبرو شوید. هالورسون می گوید: اگر لیست وظایف تان خالی است و هنوز خسته به نظر می­رسید، اما در کل حس موثر بودن به شما دست می دهد، بنابراین این حالت ممکن است فرسودگی شغلی نباشد. اما اگر احساس می کنید که پیشرفتی ندارید و کاری که انجام می دهید به نظر اهمیتی ندارد؛ این مساله دیگری است. آیا مدیرتان برای داشتن بهترین عملکرد همه آنچه که نیاز دارید را فراهم می کند؟ در غیر این صورت شما به پست دیگری نیاز دارید. آیا ماهیت کار به گونه ای است که همه انرژی شما را می گیرد؟ در این صورت باید به حرفه جدیدی فکر کنید.

این اصول را به خاطر بسپارید:

 باید:

  • برای استفاده از دستگاه های دیجیتال در طول ساعت غیر کاری محدودیت تعیین کنید.
  • برنامه استراحت منظم خود را در طول کار قرار دهید.
  • اگر مسئولیت های حرفه ای مانع از مرخصی شما می شود، به اهمیت آن توجه کنید.

نباید ها: 

  • این که در زمان تفریح یا در آخر هفته ایمیل خود را چک کنید.
  • همه زمان های غیر کاری خود را به بطالت بگذرانید، به جای آن در فعالیت هایی چالش برانگیز درگیر شوید.
  • این که خستگی و بی علاقگی مستمر را با نوع موقت فرسودگی شغلی اشتباه بگیرید. اگر در طول روز حس موثر بودن ندارید، وقت آن است که به دنبال شغل جدیدی باشید.

منبع:  تلنت یاب

دیدگاه کاربران

captcha