ورود کاربران

چه میزان طلا در هر روز از دست می دهیم؟

تاریخ انتشار: 1395/05/09
تعداد دیدگاه: 2 دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

چه میزان طلا در هر روز از دست می دهیم؟

lose-time

همه ما شاید بارها این جمله را شنیده باشیم که «وقت طلاست!». اما زمانی که پای آمار و ارقام به میان آید، وضع فرق می کند. اعداد همیشه توجه ما را بیشتر به خود جلب کرده و اهمیت یک موضوع را بیش از پیش نمایان می سازد. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم روشی ساده برای محاسبه میزان وقت و هزینه از دست رفته در طول یک روز کاری را مورد بررسی قرار دهیم .

۳۰ ثانیه برابر نیست با ۳۰ ثانیه :

در طول روز عوامل مختلفی می توانند نظم ذهنی ما را بر هم بزنند و حواس ما را پرت کنند.اگر به طور میانگین میزان حواس پرتی خود را تخمین بزنیم و در عدد ۲۵ ضرب کنیم شاید خیلی ساده میزان وقت و هزینه از دست رفته را حساب کنیم. طبق تحقیقات گلوریا مارک (Gloria Mark) در دانشگاه کالیفرنیا معمولا به طور میانگین به ازای هر وقفه، بین ۲۳ الی ۲۵ (به طور دقیق ۲۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه) دقیقه طول می کشد تا ذهن آماده برگشت به شرایط عادی برای کار شود.

بسیاری از مطالعات نیز این نتایج را تایید کرده اند. حواس پرتی تنها باعث از دست رفتن زمان نمی شود، بلکه نظم ذهنی و آرامش آن را نیز برای مدتی بر هم می زند. به عبارت دیگر چک کردن حساب کاربری شبکه های اجتماعی به مدت ۳۰ ثانیه، تنها به همین اندازه ذهن را درگیر نمی کند، بلکه حدود ۲۵ دقیقه طول می کشد تا ذهن آماده کار قبلی شود. این موارد نه تنها باعث کاهش بهره وری می شوند، بلکه تاثیرات منفی نیز بر احساسات افراد دارند. یکی از تحقیقات انجام شده توسط مارک (Mark) نشان می دهد که از دست رفتن تمرکز باعث افزایش استرس، بد شدن خلق و خو و نیز کاهش بهره وری می شود. با مشاهده فعالیت های مربوط به کارکنان به مدت سه و نیم روز که در شرکت های مالی کار می کردند، تحقیقات مارک این ادعا را ثابت کرده است. همچنین آنها به این نتیجه رسیدند که منشا نیمی از وققه های ایجاد شده، خود افراد اند. به عنوان مثال، باز کردن نوار مربوط به صفحه فیسبوک و چک کردن آن، از خود افراد ناشی می شود. به گفته مارک« افراد مجبور به تغییر منابع شناختی یا جلب توجه به موضوعات مختلف می شوند». به عنوان نمونه وقتی توجه خود را به کار دیگری معطوف می کنیم، مدت زمانی طول می کشد تا به کار قبلی برگردیم و آن چه که انجام داده بودیم را به خاطر بیاوریم.

ما استثنا نیستیم!

شاید فکر کنیم که ما در این مورد استثنا باشیم، اما همه ما با انجام چند کار همزمان دچار حواس پرتی می شویم و تمرکز خود را از دست می دهیم. پیتر دراکر نیز در کتاب خود با عنوان “The Effective Executive” نسبت به این موضوع هشدار داده و می نویسد که در دنیای واقعی کمتر کسی مانند موزارت (Mozart) پیدا می شود که به طور همزمان روی چند قطعه و ترکیب موسیقی کار کند. به همین دلیل هم کمتر مشاهده می شود که افراد اجرایی نیز سبک موزارت را داشته باشند. در نتیجه با کنار گذاشتن کارهایی که موجب بر هم زدن تمرکز می شود، سعی کنید کار خود را به پایان برسانید.

منبع : تلنت یاب

دیدگاه کاربران

captcha