ورود کاربران

نحوه نوشتن یک رزومه خوب (بخش اول)

تاریخ انتشار: 1395/03/03
تعداد دیدگاه: 2 دیدگاه

نحوه نوشتن یک رزومه خوب

۱۲۱۶۴۰۱۱۴۴۲

تهیه یک رزومه کاری خوب که باعث می شود کارفرما شما را برای مصاحبه کاری دعوت کند ، کار خیلی سختی است . اما در رزومه نکته هایی وجود دارد که با رعایت آن می توان یک رزومه کاری مناسب و تاثیر گذار تهیه کرد .

مهم ترین این نکات عبارت است از؛

برداشت اول ، مهم ترین و بادوام ترین برداشت است
یک کارفرما ممکن است بیش از ۵۰ درخواست نامه دریافت کند و تنها نیم ساعت وقت دارد که از بین آنها تعدادی را برای دعوت به مصاحبه انتخاب کند . بنابراین اگر اولین نگاه به گزارش کاری شما کمتر از یک دقیقه طول می کشد ، چطور می توانید ترتیبی بدهید که مطمئن شوید سابقه کاری شما نادیده گرفته شود ؟

از فونت واضح و مناسب استفاده کنید . هم چنین اسیر این تفکر نشوید که با استفاده از سایز کوچک تر فونت می توانید اطلاعات بیشتری را درون رزومه خود جای دهید . گزارش خود را به چند بخش تقسیم کنید . از پاراگراف های طولانی استفاده نکنید ، زیرا در این صورت بسیاری ازکارفرماها زحمت خواندن آن را به خود نمی دهند . از زیر عنوان ها استفاده کنید تا اطلاعات خود را به قطعات کوچک تر خرد کنید . از عبارات کوتاه یا نشانه دار (Bulleted List  )  استفاده کنید تا کار فرما بتواند مهارت ها و موفقیت های شما را به راحتی در رزومه تان پیدا کند .

ثابت قدم باشید . نحوه صفحه آرایی و عنوان بندی را در تمام رزومه رعایت کنید تا مشخص شود کجا یک بخش تمام و بخش دیگر آغاز می شود . از کلید tab   برای جلو بردن ابتدای خطوط استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام حاشیه ها دقیقا زیر هم قرارمی گیرند . برای فهرست بندی تمام کارهایتان از یک نوع نشانه گذاری استفاده کنید . بیان جزئیات ریز می تواند تفاوت های بزرگی را در ظاهر و تاثیر رزومه شما ایجاد کند .

از کاغذ مناسب و خوش رنگ استفاده کنید . تحقیقات نشان می دهد که کاغذهای عجیب و غریب و نامناسب شاید باعث دیده شدن رزومه شما شود ، اما اغلب تاثیر منفی ار خود بر جای می گذارد .

اطلاعات فردی
یک کارفرما نیاز دارد بداند شما که هستید و چطور می توان به شما دسترسی داشت . آیا تمام آن چه شما نیاز دارید ، ذکر دقیق اسم و جزئیات تماس است ؟ مسلما این کافی نیست !

وضعیت سربازی و تاهل خود را ذکر نکنید ، آوردن تاریخ تولد و ملیت اختیاری است .

حواستان به ردپای دیجیتالی که بر جای می گذارید باشد . اگر سابقه کاری خود را از طریق سایت شرکت ارسال می کنید ، آدرس و شماره تلفن ثابت خود را فراموش نکنید . تماس گرفتن با شما از طریق ایمیل یا تلفن همراه خیلی راحت تر است
آیا به یک آدرس ایمیل جدید نیاز دارید ؟ یک آدرس ایمیل خنده دار شاید به درد شبکه های اجتماعی و دوستانتان بخورد ، اما چنین آدرسی در رزومه کاری شما غیر حرفه ای است و حتی ممکن است توهین تلقی شود .

نمایه شخصی
جلب توجه کارفرما با یک پاراگراف کوتاه و متمرکز خوب است ، اما یک نمایه ( توصیف فردی ) بی هدف و نامربوط ممکن است در کسری از ثانیه فرم سابق کاری شما را به سطل زباله هدایت کند ! بنابراین چطور می توان بین این ها تعادل برقرار کرد ؟
درباره شخصیت تان با آب و تاب تعریف نکنید . شما قرار است یک مصاحبه کاری به دست آورید نه یک قرار دوستانه !

چند مورد از شرایط و نیازهای مورد نظر کارفرما را انتخاب کنید و توضیح دهید که چرا شما برای این کار مناسب هستید .

اگر اهداف شغلی خود را ذکر می کنید ، آن ها را به طور خاص مشخص کنید . عباراتی مانند ( من به دنبال یک شغل خوب در یک شرکت فعال هستم ) بیش از حد مبهم است . بیان کردن این که دقیقا به دنبال چه چیزی هستید ، شما را فردی متمرکز و دقیق نشان می دهد ؛ اما حواستان به دو نکته باشد : اول این که اهداف شما با شغلی که برای آن درخواست می دهید هماهنگ باشد ، دوم این که باید نمایه تان را به تناسب هر درخواست شغلی اصلاح کنید .

حاشیه نروید
شما برای نشان دادن لیاقت خود تنها دو صفحه در اختیار دارید ، پس دقت کنید که سابقه کاری تان باید با معیارهای کارفرما مطابقت داشته باشد . تمام نمرات درسی و پروژه های خود را فهرست بندی نکنید . تعداد اندکی از آن ها را انتخاب کنید که نشان دهنده دانش یا مهارت های مرتبط با شغل مورد نظر باشد .

مهارت های آزمایشگاهی خود را در صورتی که برای کار مورد نظر لازم است ذکر کنید ، در غیر این صورت آن ها را فراموش کنید . اگر برای یک شغل غیر عملی درخواست می دهید ، تنها لازم است که عنوان مدرک و نتیجه را ذکر کنید (مانند نام دانشگاه و تاریخ دریافت مدرک ) . مهارت های مرتبطی را که کسب کرده اید ، فراموش نکنید ، مانند روش های آماری ، مهارت های  تحلیل  و حل مساله و توانایی های مدیریتی . خودتان را دست کم نگیرید . اشاره به کارهای زمان دانشجویی ، فعالیتهای داوطلبانه و کارهای پاره وقت ، راه های خوبی برای نشان دادن مهارت ها و موفقیت های مرتبط است .

رزومه را بر اساس زندگی خودتان ساماندهی کنید
تنها یک روش درست برای ساماندهی رزومه شما وجود دارد . بنابراین نگران نباشید که سابقه کاری دوستانتان با سابقه شما خیلی متفاوت است . هردو ممکن است خوب باشد .
مهارت های اصلی خود را در صفحه نخست ذکر کنید . فکر کنید که چه چیزی بیشتر از همه کارفرما را جذب می کند ، نمرات شما ، تجربه کاری تان ؛ مهارت های آزمایشگاهی شما یا تجربیات کاری مرتبط  ؟
بخش های مختلف رزومه را برای تاثیر بیشتر به چند قسمت تقسیم کنید . اگر کارهای پاره وقت زیادی را انجام داده اید اما میخواهید تنها یک یا دو نمونه از آن ها را پر رنگ کنید ، می توانید بخش تجارب کاری را به دو قسمت تجربیات مرتبط و سایر تجربیات تقسیم کنید . به قالب های نمونه نگاه کنید تا از آن ها ایده بگیرید ، اما از آن ها کپی نکنید . بسیار بعید است که زندگی شما دقیقا شبیه ساختار زندگی شخص دیگری باشد

دیدگاه کاربران

captcha