ورود کاربران

شک و تردید خود را نسبت به تصمیم گیری متوقف کنید!

تاریخ انتشار: 1395/04/05
تعداد دیدگاه: یک دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

شک و تردید خود را نسبت به تصمیم گیری متوقف کنید!

stop-doubt2

درباره نویسنده: کارولین اوهارا (Carolyn O’hara) از سرپرستان تحریریه هفته نامه ویک (The Week) است که برای مجله مروری دیجیتال هاروارد (HBR.org) مقاله های متعددی را نوشته است. در این مقاله او به مساله تردید در تصمیم گیری می پردازد.

بالاخره تصمیم خود را گرفته اید. وقت آن است که با مرور لیست (تصمیم گیری) خود، رو به جلو حرکت کنید. اینطور نیست؟ آیا زمانی که نسبت به مساله ای تصمیم گرفته اید، هر بار دوباره آن را ارزیابی کرده و به منظور این که انتخاب درستی انجام داده اید یا خیر، کوشش می کنید؟

کارشناسان چه می گویند

همه با لحظه تردید مواجه می شوند. به گفته آقای سیدنی  فینکلستین  (Sydney Finkelstien) از اعضای علمی موسسه رهبری دارتموث (Dartmouth Tuck) و نویسنده کتاب مدیران عالی (Supperbosses) حدس و تردید پیوسته ای که دارید بر روی رهبری و ادراک افراد دیگر از رهبری تان اثر می گذارد. همچنین می تواند عواقب ناخواسته ای را به همراه داشته باشد. وی در ادامه می افزاید «برای مثال اگر نسبت به کسی که جذب کرده اید شک و تردید زیادی داشته باشید، احتمال موفق بودن این جذب را کاهش می دهید». خطر رسالت خود- شکوفایی نیز وجود دارد. و این تنها عواقب آن نیست. بلکه به گفته خانم امی جن سو (Amy Jen Su)  از موسسان توسعه رهبری پاراویس (Paravis) و نویسنده کتاب (Own the room) تردید می تواند بر روی بهره­ وری نیز اثر واقعی داشته باشد. وقتی شما برای تصمیم گیری درباره موضوعی به مانعی برخورده اید (درمانده بودید)، نمی توانید پیش بروید. و صرفا با برزخی از تردید مواجه می شوید. در ادامه به مواردی اشاره می شود که با استفاده از آنها می توانید از شک و دودلی و نگاه به گذشته جلوگیری کنید.

دیدگاه بیشتری کسب کنید

از خودتان بپرسید. این تصمیم تا چه اندازه بزرگ بوده؟ فینکلستین می گوید بسیاری از تصمیم گیری ها هزینه خطای بزرگی ندارند. اگر شما به تصمیم ها و موارد مهم تر اعتقاد بیشتری دارید، چرا زمان خود را بر روی سوال «چه خواهد شد» تلف می کنید. «به خودتان یادآوری کنید که نگرانی باعث گرفته شدن وقت شما نسبت به انجام کارهای مهم تر می شود». این تمرین به تنهایی می تواند اضطراب شما را کاهش دهد.

شجاعت خود را محک بزنید

اگر شما در ابتدا نسبت به مسیر انتخاب شده مطمئن نیستید، شهودتان را دست کم نگیرید.  فینکلستین  می گوید اعتماد به شجاعت می تواند مفید، ارزشمند و مناسب باشد و صرفه جویی زیادی را در زمان برایتان داشته باشد. هم خانم سو (Su) و هم آقای  فینکلستین  توصیه می کنند که این تمرین ارزشمند را حفظ کنید و این کار حتی ممکن است به حفظ تصمیم های اخیر منجر شود. خوشبختانه شما می توانید به این نکته پی ببرید که با گذشت زمان شهودتان می تواند شما را به مسیر درستی هدایت کند و حتی وقتی اشتباه کرده اید، این خطاها به آسانی تصحیح شوند. مرور تصمیم ها بر اساس این روش، به شما کمک می کند تا از خودتان بیشتر مطمئن باشید و احتمال تردید بی مورد شما را نیز کاهش دهد.

از مشاوران نظر بخواهید

اگر مرور شجاعت تان هنوز به شما این اعتماد به نفس را نداده که تصمیم درستی گرفته اید یا خیر، از افراد مشاور نظر بخواهید. سو می گوید: گروهی از افرادی را در نظر بگیرید که به حرف های شما گوش دهند، سپس از آنها ورودی بخواهید. بگویید «من اینطور فکر می کنم، چرا نباید این موارد را در نظر نداشته باشم؟» این کار به شما کمک می کند تا در مورد اینکه که چه عاملی شما را نگران می کند، درک بهتری داشته باشید. اگر درنشستی غیر رسمی با  افرادی  که در موارد مشابه تجربه دارند همراه باشید،  می توانند به شما دیدگاه جدیدتری بدهند، و این موضوع برایتان واقعا مفید واقع خواهد شد. درایت آنها به شما کمک می کند تا حس آرامش بیشتری نسبت به مسیر انتخاب شده داشته باشید.

با شرایط خود را تطبیق دهید

تصمیم های معدودی برگشت ناپذیر هستند. اما وقتی به دنبال تصمیم بهتری هستیم، معمولا این نکته را فراموش می کنیم.  فینکلستین  می گوید تلاش برای تصمیم گیری عالی، زیاده خواهی است. وی در ادامه توضیح می دهد: این که در ذهن داشته باشید که نمی توانید نسبت به هر موضوعی انتخاب درستی داشته باشید، بسیار اهمیت دارد. و در هر سناریو، می توانید آن را تغییر داده و تطبیق دهید. خانم سو نیز با این گفته موافق است. وقتی وانمود می کنیم که تصمیم های ما نهایی هستند، خودمان را از حرکت باز می داریم. اشتباه کردن مشکلی ندارد، آن چه اهمیت دارد حرکت رو به جلو است.

زمانی را برای بررسی تعیین کنید

از بهترین روش برای جلوگیری از سوال (تردید) نسبت به تصمیم گرفته شده این است که برای مرور رسمی آن بعد از تاریخ تصمیم، زمانی را تعیین کنید. این وقت بسته به مناسب بودن آن می تواند چند هفته یا چند ماه بعد از آن باشد. این یادآوری را به تقویم خود اضافه کنید. فینکلستین می گوید با این کار شما می توانید مکانسیم نظارتی خیلی ساده ای را ایجاد کنید. این موضوع باعث می شود که ریسک پیامدهای تصمیم هایی که از مسیر خود خارج شده، کاهش یافته و شما با تردید های بیشتر اذیت و عصبانی نشوید.

در پیش داوری مربوط به تصمیم های آینده تعادل ایجاد کنید

برای این که از تردید نسبت به تصمیم های آینده خود را محافظت کنید، هنگام تصمیم گیری، منطقه آرامش برای خود ایجاد کنید. سو می گوید افراد عادت دارند که انتخاب خود را بر اساس دیدگاه احساسی، عینی یا منطقی و ذهنی انجام دهند. اما برای این که نسبت به تصمیم های گرفته شده حس اطمینان داشته باشید، باید مطمئن شوید که از هر جنبه ای آن را در نظر گرفته اید. اگر تصمیم شما بر اساس واقعیت است، بر اساس عوامل عینی آن را در نظر بگیرید، اما اگر در مورد آنها کاملا ذهنی عمل می کنید، باید منطق را در نظر بگیرید و ترکیبی از آنها را داشته باشید.

اصول زیر را به خاطر داشته باشید

بایدها

  • به شهود خود اطمینان کنید
  • برای آرامش ذهن خود از  گروهی از افراد مشاور مشورت بگیرید.
  • زمانی را برای بازبینی تصمیم ها در نظر بگیرید تا از نگرانی تان نسبت به زمان حال جلوگیری کند.

نبایدها

  • این که برای هر موضوع کوچکی نگران باشید. تشخیص دهید که چه زمانی تصمیم ها کمترین ریسک را دارد.
  • این که فرض کنید تصمیم دائمی است. شما می توانید بعدا تغییرات را لحاظ کنید.
  • این که وقتی تصمیم بعدی خود را می گیرید، به صورت خودکار به آنچه که احساس راحتی می کنید رجوع کنید.

 منبع: تلنت یاب

دیدگاه کاربران

captcha