ورود کاربران

حقوق: بحثی نه چندان شیرین

تاریخ انتشار: 1395/05/04
تعداد دیدگاه: 2 دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

حقوق: بحثی نه چندان شیرین

شاید صحبت کردن در مورد میزان حقوق و مسائل مالی سخت و وحشتناک به نظر بیاد. حالا تصور کنیم که این صحبت ها با استرس استخدام شدن در یک شرکت جدید یا ثابت کردن شایستگی بعد از ارتقا شغلی همزمان بشه. بیشتر ما در این شرایط هاج و واج می‌مونیم و نمی‌دونیم این موضوع رو چطور مطرح کنیم که نه خیلی لطیف و آروم به نظر برسیم، نه اینکه بحث رو با دعوا و داد و هوار شروع کنیم. اما خبر خوب اینه که مثل هر مذاکره ی دیگه‌ای، مذاکره در مورد میزان درآمد هم استراتژی‌های خاص خودش رو داره.

سناریوی اول: من یه تازه واردم و اصلا نمی‌دونم باید چقدر پول بگیرم.

تو این شرایط بهتره کار رو با تحقیق شروع کنید. راجع به میزان درآمد شغل مورد نظرتون در اینترنت جستجو کنید یا از دوستان و آشنایانی که زمینه‌ی کاریشون با شما یکی هست پرس و جو کنید. البته حواستون باشه خودتون رو با کسی که سابقه کاری زیاد یا تحصیلات بالاتری داره مقایسه نکنید.

اگه در جلسه مصاحبه ازتون در مورد حقوق درخواستی پرسیدند، با آرامش ازشون در مورد میزانی که برای کارمندی در جایگاه شما در سال اول کار و سال‌های بعدی در نظر گرفتند بپرسید. اگر جوابی که دادند حدودی بود، می‌تونید بپرسید که چه شرایطی حد بالا و حد پایین این محدوده رو مشخص می‌کنه. جواب این سوال ها علاوه بر اینکه مشخص می‌کنه باید انتظار چه میزان درآمدی رو داشته باشید، راه‌های درخواست افزایش حقوق در سال‌های آینده رو هم براتون روشن می‌کنه.

راه حل سوم اینه که اول کار انتظار درآمد بالایی نداشته باشید و فقط به میزانی که دخل و خرجتون یکی بشه، راضی باشید. در این شرایط می‌تونید بگید که فقط به دنبال فرصت یادگیری هستید و فعلا مقدار درآمد اولویت اول شما نیست. اما در نظر داشته باشید که در این شرایط نباید اجازه سوء استفاده رو به کارفرما بدید و با حقوق خیلی پایین شروع به کار کنید.

۱۱۱۱۱۱۱
سناریوی دوم: درخواست حقوق بیشتری از رقم نوشته شده در فیش حقوقی رو دارم.

بعضی وقت‌ها پیش میاد که از صحبت کردن در مورد حقوق سر سری گذشتید یا رقمی که قرارداد رو باهاش امضاء کردید کم بوده و الان پشیمون شدید. در این شرایط بهتره با بخش منابع انسانی یا رئیستون صحبت کنید و در مورد شرایط خاص بالا بردن میزان حقوق یا عوامل، صلاحیت‌ها و مهارت‌هایی که می‌تونید برای بالا رفتن میزان حقوق کسب کنید بپرسید. خودتون رو برای جواب دادن به این سوال آماده کنید: ” چرا فکر می‌کنید میزان حقوق شما باید بالاتر از این باشه؟” خودتون رو دست کم نگیرید. از سخت‌کوشی و مهارت‌هاتون صحبت کنید و دلایل بالاتر بودن ارزش کار شما از این میزان حقوق رو توضیح بدید. اگر توانایی انجام کاری بیشتر از شرح وظایفتون رو دارید، پیشنهاد انجام اون کار رو با رئیستون در میان بگذارید و در ازای انجام اون حقوق بالاتری دریافت کنید.

سناریوی سوم: واقعا دوست دارم برای این سمت در این شرکت استخدام شم، اما میزان حقوق خیلی پایینه.

همه شرایط بر وفق مراد شماست و فقط مسائل مالی ذهنتون رو مشغول کرده؟ خب نگران نباشید. در این شرایط می‌تونید در خواست کنید که میزان حقوق شما بعد از ۳ یا ۶ ماه تجدید نظر بشه. این درخواست فقط در شرایطی به نفع شماست که بخواهید حسابی کار کنید و خودتون رو در شرکت و شغل جدید ثابت کنید; در غیر این صورت ممکنه حتی در این تجدید نظر مقداری از درامدتون رو هم از دست بدید. در این شرایط حتما مطمئن بشید که چه دستاوردهایی بعد از گذشت این ۳ یا ۶ ماه مد نظر رئیس و شرکت هست و شما باید چه نقشی رو در به ثمر رسوندن اون ایفا کنید. برای اینکه مطمئن باشید می‌تونید رو حرفی که زده شده حساب کنید و نظر کسی عوض نمیشه یا اگه از شانس بد شما مدیریت عوض شد و حرف های مدیر قبلی ارزش چندانی نداشت، سر شما بی کلاه نمی‌مونه، درخواست کنید که تجدید نظر و تاریخ دقیق اون در قرارداد شما ذکر بشه و با خیال راحت پای قرارداد رو امضا کنید.

خلاصه اینکه با یک مقدار دانش جزئی، قدرت پیش بینی مسائل و رویکردی آگاهانه، مودب و حرفه‌ای، مذاکره در مورد حقوق اونقدر‌ها هم دردناک نخواهد بود. فقط کافیه که وکیل مدافع خودتون باشید و نشون بدید که یک سر و گردن از بقیه بالاتر هستید تا کارفرمایان دستمزد مناسبی برای شما در نظر بگیرند و درخواست شما برای افزایش حقوق رو قبول کنند.

منبع: جاب اینجا

دیدگاه کاربران

captcha