ورود کاربران

بهترین راه تقویت مهارت نوشتن و ارائه موثر

تاریخ انتشار: 1395/04/13
تعداد دیدگاه: 2 دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

بهترین راه تقویت مهارت نوشتن و ارائه موثر

۶۸۳۴۶۰۹۳f

آقای جری وایزمن، از مربیان سازمانی و بنیانگذار شرکت «ارائه های قدرتمند» و مولف کتاب «ارائه در عمل: هشتاد درس خاطره انگیز ارائه از افراد ماهر»، به مزایای بلند ادا کردن نوشته ها و متن ارائه می پردازد.

به زعم وی، نویسندگان این نکته را از گذشته می دانند که بلند ادا کردن آنچه که در سکوت نوشته اند، به شکل گرفتن ایده های آن ها کمک می کند. در یکی از مقاله های منتشر شده در مجله وایرد (Wired) در ارتباط با شناخت صدا، کلیو تامپسون از میشل د مونتین (Michel De Montaigne)، مقاله نویس فرانسوی قرن شانزدهم و هنری جیمز (Henry James) نویسنده آمریکایی قرن نوزدهم می گویند که هر دو به منشی های (تحریر) خود دیکته می گفتند. تامسپون با رجوع به حال حاضر، مثالی از نویسنده و منتقد آقای تیم کارمودی می زند که با « صفحه خالی که نمی داند از کجا باید شروع کند» مواجه شده. او مشکلی بابت صحبت در مورد ایده های خود با دوستان ندارد، به همین خاطر کارمودی از نرم افزار دراگون (نرم افزار شناخت صدا از شرکت نانس) استفاده کرده تا برای ساعت ها صحبت کند.

کارمودی طیف ملموس مزایای مربوط به ترکیب متن و صحبت (فن بیان موثر) را تجربه کرده است. در ورای فرآیند خلاق مرور و انتشار، بلند صحبت کردن باعث رسیدن به دیدگاه می شود. بسیاری از نویسندگان حرفه ای کارهای خود را برای خودشان می خوانند (به جای این که مانند مسرس و مونتین این کار را به عهده منشی های خود بگذارند).

ادا کردن فرآیندی که با سکوت انجام شده، باعث می شود که نویسندگان خود را در نقش خوانندگان خودشان ببینند. این گام اضافی به نویسندگان این امکان را می دهد که دید عینی از محتوا به دست بیاورند. نیکلسون بیکر نویسنده کتاب پرفروش آمریکایی فرآیند سبک کلامی کردن نوشته های خود را «گفتار-نوشتار» می خواند که آنچه را که بیان می کند، می نویسد. در مصاحبه وی با نشریه نیویورک تایمز، آقای بیکر توضیح می دهد که با این کار کلمات به شکل مختلف بیان می شوند. جمله ها ساده تر گفته می شوند و تردید کمی وجود دارد که به عقب برگردید و به مطالب شاخ و برگ بدهید. وی می گوید «سعی می کنم نوع ساده ای از روایت گری را انجام دهم.»

ارائه ها نیز در واقع همان با بلند صحبت(ادا) کردن شکل می گیرند. برای آمادگی در ارائه، باید بلند صحبت کنید. به عنوان مربی، پیشنهاد می کنم که ارائه خود را با نمایش اسلایدهای پاور پویت با قسمت مرور اسلایدها یا اسلایدبرد، برای خودتان زمزمه کنید و سپس با صدای بلند و با فرض اینکه در مقابل مخاطبان هستید، صحبت کنید.  دادن حس صدا به ایده کمک می کند تا خود را در مقابل فرآیندی خلاق به چالش بکشید. مانند کارمودی شما نیز می توانید این فرآیند خلاق را با ادا کردن بلند ارائه و ضبط صدایتان با استفاده از نرم افزار دراگون (Dragon) و یا گوشی هوشمند خود انجام دهید. مرور مجدد ضبط صدا، به ایده و کلمه هایتان شکل دوباره می دهد و باعث می شود که شما هنگام شروع صحبت فن حذف کلمات بی معنی (logjam) را بدست بیاورید.

حالت بلوک و یا مانعی که برای نویسندگان پیش می آید به دلیل روند شروع آنها از نوشتن روی کاغذ است. حتی اگر نویسنده ای ذهنیت مشخص از داستان داشته باشد و یا ارائه دهنده ایده مشخصی از ارائه جدید خود را در ذهن ترسیم کند، بازنگری به انتخاب کلمات و ایده های در دسترس می تواند جزئیات مقدار اطلاعاتی که ارائه کننده دارد و یا نویسنده در ذهنش ایجاد کرده را در برگیرد. با این وجود، نویسندگان و ارائه دهندگان شبیه یکدیگر هستند؛ با موضوع های خود زندگی کرده اند و می دانند که هیچ سختی برای بیان آن ندارند. به اندازه کافی سعی کنید تا در خلوت صدایتان را ضبط کنید. با این کار به فرآیند بهره وری می رسید. «مقاله تامسپون به ما می گوید که مونتین چه اندازه برای این کار ارزش قائل شده: حرف هایی که من می گویم و نوشته های مونتین بهتر از آن هست که من بنویسیم».

منبع: تلنت یاب

دیدگاه کاربران

captcha