ورود کاربران

برای کار کردن تو دنیای تکنولوژی، یه سر و گردن از بقیه بالاتر باش

تاریخ انتشار: 1395/03/13
تعداد دیدگاه: 2 دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

برای کار کردن تو دنیای تکنولوژی، یه سر و گردن از بقیه بالاتر باش

Seven-ways-to-boost-confidence-at-a-job-interview-blog-730x411

پیدا کردن کار بین اینهمه متقاضی، کار راحتی نیست و باید بتونی ویژگیهایی داشته باشی که از بقیه جلو بزنی. برای اینکه بتونی موفق باشی باید بدونی که کارفرماها دقیقاً دنبال چه چیزی هستن و چه توانایی‌هایی براشون اهمیت داره. برای همین منظور، ما با ۱۱ تا از مدیرهای استخدامی شرکتهای بزرگ صحبت کردیم و متوجه شدیم که دنبال چه چیزهایی هستن. یه سری از این موارد عبارتند از:

بهشون ثابت کن که از پس این کار برمیای

باید بتونی از تواناییها و برنامه‌هات به خوبی صحبت کنی و نشون بدی که به خوبی میتونی کار رو مدیریت کنی تا طرف مقابل رو مطمئن کنی که توی اینکار تخصص کامل و لازم رو داری. کارفرماها همیشه به دنبال افرادی هستن که برای شغلشون برنامه و ایده دارن و میدونن که دارن چیکار میکنن و برای کسب تجربه نیومدن بلکه تجربه دارن. اینجوری از اهداف و انگیزه‌ها و تخصص فرد مطمئن میشن و میتونن با خیال راحت کار رو بهش بسپارن.

مجموعه‌ای از مهارتهای خودت رو نشون بده

برای اینکه بتونی فردی توانا به نظر بیای نباید فقط به رشته‌ی درسیت اکتفا کنی و هیچگونه اطلاعات جانبی و مهارتی نداشته باشی. مثلاً اگه یه مهندس نرم‌افزار هستی، تنها داشتن مدرک کافی نیست و هیچ شرکتی رو راضی نمیکنه! با پیشرفت علم و تکنولوژی هر روز فناوری جدیدی متولد میشه و وقت زیادی برای فراگیری اونها نداری. کسی که کارفرماها دنبالشن باید علاوه بر داشتن سواد کافی توی رشتش، از نرم‌افزارها و برنامه‌های جدید هم سر در بیاره و همچنین توانایی مشورت و همفکری با رئیسش رو داشته باشه.

غرق در حرفه‌ی مورد علاقت باش

علاقه و انگیزه یکی از فاکتورهای مهم برای همه‌ی شرکتهاست. اگه میخوای ثابت کنی به این شغل و حوزه‌ی کاری اهمیت میدی و علاقه داری، باید قبل از هر چیزی راجع به این صنعت و حرفه خوب مطالعه کنی و اطلاعات کسب کنی. این کار شدت علاقه و شوقت رو برای ملحق شدن به این صنعت نشون میده و ثابت میکنه که تو میخوای با تمام وجود برای کارت مایه بذاری و برای پیشرفتش تلاش کنی و فکرها و ایده‌های خوبی ارائه بدی.

نشون بده که هم به تنهایی خوب کار میکنی و هم به صورت تیمی

کمپانی ها به دنبال افرادی هستن که بتونن به تنهایی از پس کارشون بربیان و نیاز نداشته باشن سر هر موضوعی کمک بگیرن و از اینو اون سؤال بپرسن. در این مورد باید سه فاکتور رو ثابت کنی: اول اینکه به تنهایی میتونی کار رو شروع کنی؛ دوم اینکه میتونی خلاقیت و نوآوری داشته باشی و در آخر هم تحت فشار کار زیاد هم میتونی کار انجام بدی. حتماً از مواردی تعریف کن که در مواقع حساس یه راه حل خلاقانه پیشنهاد دادی. اما در عین حال، توانایی کار گروهی هم بسیار مهم و حیاتیه، چون موارد زیادی پیش میاد که باید به صورت تیمی کار رو پیش ببرین، پس باید نشون بدی که این مهارت رو هم داری و میتونی توی کار گروهی هم موفق باشی. اگه میخوای مثالی از کارهای قبلیت بزنی که توی کار گروهی موفقیت کسب کردی، حتماً از افرادی که توی تیم کاریتون باهات همکاری کردن هم نام ببر.

علاقت رو به شغلت و زندگیت نشون بده

امروزه شرکتها دنبال  افرادی میگردن که به شدت با ذوقن و علاقمند به کارشون هستن. همچنین کارفرماها در مورد زندگی شخصی و سرگرمی‌های اون فرد هم تحقیقاتی انجام میدن. اگر به این حرفه و شغل علاقمند باشی ممکنه توی سمینارهای مربوط بهش شرکت کنی و یا کتابهایی راجع بهش مطالعه کنی. تمام این فعالیتها و سرگرمی‌های زندگی فرد نشون‌‌دهنده‌ی میزان علاقه و اشتیاق اون فرد برای ملحق شدن به شغل مورد نظرشه.

موفقیتها و شکستهات رو دقیق توضیح بده

باید به خوبی در مورد تجربه‌های قبلیت صحبت کنی و هرجایی که موفق بودی توضیح بدی که با چه تکنیکی موفق شدی و در جایی هم که شکست خوردی باید دلیل ناکامی خودت رو عنوان کنی. با اعداد و ارقام واقعی و نتایج ملموس و عینی از نتایج فعالیتهات برای شخص مقابل توضیح بده. فقط در مورد موفقیت صحبت نکن چون کمی غیرواقعی به نظر میرسه! باید بتونی در مورد شکستهات هم به خوبی صحبت کنی و تأکید کنی که از اشتباه خودت چه چیزی یاد گفتی و چه چیزی به تجربت اضافه شده.

اعتماد به نفس داشته باش

به خودت ایمان داشته باش و از خودت ناامید نباش. اگر میخوای شخص مقابل بهت اعتماد کنه باید اول خودت رو باور داشته باشی تا این حس رو ایجاد کنی. باید بتونی راجع به دستاوردهات و مهارتهات صحبت کنی. اگر اعتماد به نفس داشته باشی دیگه نیازی نیست که چیزی رو بزرگ کنی و یا دروغی بگی. به راحتی میتونی از خودت حرف بزنی و از کمک دیگران توی موفقیتت هم صحبت کنی. این کار باعث میشه ترس کمتری داشته باشی و بتونی مصاحبه‌ی بهتری رو ارائه بدی.

بیشتر روی آینده تمرکز کن تا گذشته

چیزی که کارفرماها دنبالش هستن انگیزه و ذوق برای ساختن آینده‌ای بهتره. پس به جای اینکه بیشترِ رزومت رو پر کنی از گذشته و کارایی که کردی، بهتره در مورد آینده‌ی شغلیت توی این کار هم بنویسی و توضیح بدی که میخوای برای پیشرفت این حرفه و شغل چه کارهایی انجام بدی. برای کارفرماها، افرادی که توانایی‌ها و برنامه‌های زیادی دارن جالبتر به نظر میرسن، حتی اگر اون پیش‌زمینه‌ای  رو که خواسته بودن رو هم دقیق نداشته باشن.

با به کار گیری ترکیبی از این چند مهارت تکنیکی، امیدوارم که توی این بازار کار رقابتی بتونی کار مناسب خودت رو پیدا کنی. هرچه صلاحیت بیشتری داشته باشی، احتمال پیدا کردن شغل رویاییت هم بیشتر میشه.

دیدگاه کاربران

captcha