ورود کاربران

بدون تجربه کاری چه کنیم؟

تاریخ انتشار: 1395/03/13
تعداد دیدگاه: یک دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

بدون تجربه کاری چه کنیم؟

pt_1277_12015_o

چه تازه فارغ‌التحصیل شده‌اید و چه تجربه کاری کمی دارید، پیدا کردن شغل برایتان آسان نخواهد بود. زمانیکه برای شغلی مراجعه میکنید، کارفرما نیاز دارد بداند که آیا تحصیلات و مهارتهای شما به شغل مورد نظر میخورد یا نه. باید تمام تلاش خود را بکنید تا نشان دهید از پس این شغل برمیایید و صلاحیت انجام آن را دارید؛ پس باید مهارتها و تواناییهای خود را به درستی به کارفرما نشان دهید. برای اینکه بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید، باید ابتدا تواناییهای خود را بشناسید و نحوه‌ی به‌کار‌گیری آنها را بلد باشید.

ارتباط مهارتهایتان با شغل مورد نظر را بدانید.

به جز یک سری از رشته‌ها همچون پزشکی، مهندسی و غیره که از ابتدا آینده‌ی کاری مشخص‌تری دارند؛ مابقی رشته‌ها برای پیدا کردن کار کمی سختی میکشند و باید تلاش بیشتری انجام دهند. نه اینکه این که رشته‌ها ارزش و قابلیت نداشته باشند، بلکه مشکل اینجاست که به خوبی به آنها بها داده نمیشود و گاهی اوقات ارزش آنها آنگونه که باید درک نمیشود. برای اینکه بتوانید نشان دهید که رشته‌ی مورد نظرتان با این شغل در ارتباط است باید نحوه‌ی به‌کار‌گیری آن را بلد باشید. به عنوان مثال اگر قبلاً در تئاتر کار کرده اید و فن بیان خوبی دارید، در یک شرکت میتوانید سخنران خوبی برای کنفرانس‌ها باشید.

نشان دهید که استعداد یادگیری دوباره را دارید.

با پیشرفت سریع تکنولوژی و پیدایش روشهای جدید، برای یک کارمند همگام بودن با تغییرات امری حیاتی است. هرگاه که تغییری در روش کار پیش آمد، باید سعی کنید آن را فراگرفته و به کار ببندید. حتی اگر یک کارمند قدیمی هستید که تاکنون با این روشهای نوین سروکار نداشته، نترسید و ناامید نشوید و تمام سعی خود را بکنید که با دیگران همگام شوید.

راهنمای خود باشید.

توانایی هدایت کردن خود نه تنها باعث میشود که ابعاد شخصیتی، تواناییها و مهارتهای خود را بهتر بشناسید، بلکه کمک میکند تا مسئولیت آنها را نیز به عهده بگیرید.

شاید شرکت در کارهای داوطلبانه و یا دوره‌های آموزشی، تجربه کاری محسوب نشود، اما حتماً از مهارتها و تجربیاتی که از این راه به دست آورده‌اید در رزومه‌ی خود صحبت کنید. در ضمن سعی کنید روحیه‌ی خویش را به سمت سازگاری بیشتر با تغیییرات، ماجراجویی بیشتر و انعطاف‌پذیری سوق دهید. اگر هم این ویژگیها را دارا هستید، در رزومه‌ی خود آنها را ذکر کنید.

متقاعد کردن دیگران، یک مهارت است.

اگر تجربه کاری ندارید نگران نشوید. تنها لیست کردن توانایی‌ها و ارائه‌ی آنها به شخص کارفرما، کافی نیست.  باید نشان دهید که برای شغل مورد‌ نظر ساخته شده‌اید و از تواناییهای خود میتوانید به خوبی در انجام این شغل بهره ببرید. سعی کنید به شخص مقابل نشان دهید که ابعاد شغلی این کار رو به خوبی درک کرده‌اید و میتوانید امور آن را اداره کنید. حتی به صورت عملی و یا با زدن چند مثال ملموس و عینی میتوانید توانایی خود را به خوبی نشان داده و کارفرما را متقاعد کنید که صلاحیت انجام این شغل را دارید.

دیدگاه کاربران

captcha