ورود کاربران

انتخاب شغل: استفاده از قوه تصور- قسمت دوم

تاریخ انتشار: 1395/04/28
تعداد دیدگاه: 2 دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

انتخاب شغل: استفاده از قوه تصور- قسمت دوم

Career-choice02

درباره نویسنده: بیل بارنت (Bill Barnett) به عنوان یکی از متخصصین و صاحب نظران استراتژی در گروه مک کینزی (McKinsey Group and Company) فعالیت داشته است. وی در سال های اخیر عمدتا مفاهیم مربوط به استراتژی کسب و کار را در میسر شغلی و حرفه ای کاربردی عملی ساخته و به دانشجویان دانشکده های کسب و کار ییل (Yale)  و رایس (Rice)  استراتژی شغلی را تدریس کرده است. بارنت امسال (۲۰۱۵) کتابی را با عنوان «مسیر شغلی استراتژیک: از اصول کسب وکار برای هدایت خود بهره بگیرید.» (The Strategic Career: Let Business Principles Guide You) را برای انتشارات دانشگاه استنفورد، تالیف کرده و در سال های اخیر نیز برای نشریه مروری هاروارد (HBR) مقالات متعددی را در زمینه های استراتژی نوشته است. در این مطلب یکی از مقاله های منتخب او در زمینه انتخاب شغل مرور می شود.

 آیا هدف خود از انتخاب شغل را می دانید؟ در غیر این صورت، چه مساله ای رخ  می دهد؟ وقتی از دانشجویان قبل و بعد از فارغ التحصیلی در مورد انتخاب شغل مناسب، پرسشی مطرح می شود، حس آزار دهنده ای به آنها دست می دهد. این سوال حتی افرادی که از شغل خود راضی نیستند و دوست دارند تجربه جدیدی را کسب کنند نیز آزرده خاطر می کند. اگر شما نیز در این وضعیت قرار دارید، باید ابتدا این تصور را در خود ایجاد کنید که ایده آل ترین زمینه کاری تان چه چیزی می تواند باشد. گفتن این جمله ساده به نظر می رسد، اما در عمل دشوار است. افراد معمولا از هر فرصتی برای نشان دادن خودشان استفاده می کنند. به این کار تکیه نکنید. زیرا روش های موثرتری برای رسیدن به شغل مناسب وجود دارند. برای رسیدن به این شرایط سه مرحله زیر را در نظر بگیرید:

۱٫شغل های بزرگ را تصور کنید:

ده دقیقه به توصیف بهترین پستی که می تواند نیازهای شما را برآورده ساخته و برایتان حس تمجید شدن را در بر داشته باشد، اختصاص دهید. به نمونه های روشن و مشخص فکر کنید. (مثلا خیال کنید پست مدیریت تولید محصولات الکترونیکی یا شعبه رستورانی را بر عهده دارید). سپس ویژگی های شغل را مشخص کنید، مانند وظایف روزانه شما چیست، سازمان چگونه عملیات خود را انجام می دهد، شما چه نقشی دارید و غیره بیشتر فکر کنید. این کار را برای شغل های بزرگ و ایده آل نیز انجام دهید. سپس متضاد آن را تصور کنید. شغلی که از آن واهمه دارید و فکر می کنید دیگران با شما در این زمینه هم عقیده نیستند، در نظر بگیرید. به همان شیوه این شغل را نیز برای خودتان تشریح کنید.

۲٫نقطه قوت خود را مدیریت کنید:

 توانایی های خودتان را برای الهام گرفتن از دیگران و انگیزه بیشتر در نظر بگیرید. با در نظر داشتن نقاط قوت خود، شغل های محدودی که می توانند بیشترین تناسب را با ویژگی های شما داشته باشند، تصور کنید. چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟ در این لحظه شاید فکری به ذهن تان نرسد و با محدودیت مواجه شوید. دوباره این فرآیند را تکرار کنید. برای بار سوم نیز این کار را انجام دهید.

۳٫علاقه های قبلی خود را به یاد بیاورید.

 به دوران دبیرستان، دانشگاه و یا شغل قبلی که داشتید، برگردید. بیشتر از چه چیزی لذت می بردید؟ زمان خود را چگونه سپری کرده اید؟ مسیر انتخاب شغل خود را دوباره در نظر بگیرید. نحوه، دلیل و نتایج تصمیم های شما چه بوده اند. موردهای شخصی زیادی وجود دارند. چرا این تصمیم ها را گرفته اید؟ در حال حاضر ، معیارهای انتخاب چه اندازه اهمیت دارند؟ اگر مهارت و یا دانش جدیدی در دوران تحصیل یا کار یاد بگیرید، در طول این مسیر ممکن است آنها را کنار بگذارید و این طبیعی به نظر می رسد و عمدتا بلوغ را نشان می دهد. اما ممکن است استعدادهایی را کنار بگذارید که می توانند در آینده نیز کاربرد داشته باشند.

گام هایی که توضیح داده شد، این نکته را یاد آور می شوند که بیشتر به چه شغلی اهمیت می دهید. به لیست انتخاب خود نگاه کنید و همسویی و تفاوت هایی که با زمینه کاری که دارید را در نظر بگیرید. اگر ایده خوبی به ذهن تان می رسد، در مورد این زمینه شغلی با کسانی که از آن آگاهی دارند، صحبت کنید. به این نکته برسید که چگونه می توانند با زمینه علاقه شما همخوانی داشته باشند.

اگر به شغلی رسیدید که بیشترین تناسب را با ویژگی های شما داشت، از صحت تناسب مطمئن شوید. ارزش های فردی خودتان را برای شغل و پست هدف گذاری شده مشخص کنید (نقاط قوت و استعدادهای ویژه ای که می توانید برای شرکت عرضه کنید). اگر برای شغل آماده به نظر نمی رسید، اما برای انجام آن اراده دارید، به این فکر کنید که چگونه می توانید مهارت ها و ویژگی های خود را به روز ساخته و این فرصت را برای خودتان خلق کنید. این که می توانید با پست شغلی پایین تر شروع کنید، یا به دوران تحصیل باید برگردید و یا این که مهارت های خود را با منابع آموزشی آنلاین افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که  برای کسانی که نمی دانند چگونه مسیر شغلی خود را شروع کرده و یا می خواهند آن را تغییر دهند، تصور شغل متناسب و شناخت خود گام اول محسوب می شود.(پاسخ ها به صورت سیاه و سفید نیست. شما باید به دنبال ایده ها باشید و به تحقق کامل آن فکر نکنید. اگر این گام ها را بردارید، به احتمال زیاد می توانید به شغل هایی برسید و آنها را کشف کنید که ارزش وقت گذاشتن و جست و جو دارند.

درادامه، مطالعه قسمت سوم مقاله انتخاب شغل با موضوع «کلید انتخاب شغل» را دنبال نمایید.

دیدگاه کاربران

captcha