ورود کاربران
استرس مصاحبه شغلی ؛ شمشیر دو لبه!

استرس مصاحبه شغلی ؛ شمشیر دو لبه!

تاریخ انتشار: 1396/11/15
تعداد دیدگاه: بدون دیدگاه
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رتبه ای ثبت نشده)
Loading...

استرس مصاحبه شغلی امری طبیعی است و حتی میتواند تمرکز شما را برای دستیابی به عنوان نامزدی شغلی تشدید کند. از سوی دیگر اگر کاملا کنترل خود را از دست دهید و استرس بر شما مستولی شود، مصاحبه خوبی نیز نخواهید داشت. اگر به دنبال پیدا کردن شغل مناسب هستید، مصاحبه شغلی یکی از بخش‎های اجنتاب ناپذیر در پروسه کاریابی به شمار می‌رود. در این مقاله از کاریاب دات نت کلیدهای موفقیت برای مقابله با استرس و اضطراب مصاحبه شغلی را معرفی می‌کنیم.

کلید موفقیت در مقابله با استرس مصاحبه شغلی

پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز سوالات گزینش و مصاحبه استخدامی میتواند سخت باشد، حتی اگر پیش از این در مصاحبه‌های شغلی متعددی شرکت کرده و در این راه شانس اشتغال در شغل مناسب را از دست داده باشید. نگران نباشید شما در این مسیر تنها نیستید. کلید موفقیت در مصاحبه استخدامی در توانایی شما برای کنترل اضطراب و استرس نهفته است. در این مقاله شما را با تکنیک‌های مقابله و مصونیت در برابر استرس مصاحبه شغلی آشنا می‌کنیم.

1. آماده باشید

کسب آمادگی لازم برای مصاحبه استخدامی میتواند استرس شما را به حداقل برساند. مهارت‌های خود را شناسایی کنید و آماده باشید تا توانایی‌ها و نقاط قوت خود را برای کار، در یک مدت زمان کوتاه به نمایش بگذارید. توانایی‌های شما میتوانند شامل ارائه مدارک مهارت‌ها و تحصیلات آکادمی، سوابق کارورزی، دوره‌های آموزشی و.. به همراه بازگو کردن دستاوردهای مثبت شما در هر یک از این مراحل باشند. در صورتی که شما فردی درون‌گرا هستید مصاحبه استخدامی می‌تواند بسیار تنش‌زا باشد؛ میتوانید برای مقابله مطلب کاریاب دات نت با عنوان نکات مفید مصاحبه شغلی برای درون‌گراها را مطالعه کنید.

 استرس مصاحبه شغلی

2. تحقیق و پژوهش

تحقیق و پژوهش روی شرکت هدف تا حد زیادی استرس مصاحبه شغلی شما را کاهش داده و ابهامات ذهنی‌تان را مرتفع می‌کند. چرا کارفرما شما را برای آن شغل جذب میکند؟ چه فاکتورهایی شما را برای دستیابی به شغل مورد نظر مناسب میکند؟ یافتن پاسخ این سوالات به شما کمک می‌کند تا ویژگی‌های جذاب و تحسین برانگیز خود را برای کسب شغل مورد نظر برجسته‌تر نموده و شانس شغلی خود را افزایش دهید.

استرس مصاحبه شغلی

3. تمرین کردن

غلبه بر استرس مصاحبه شغلی در حین پاسخگویی به سوالات، تنها با تمرین و ممارست حاصل می‌شود. حتی اگر تجربه چندانی در زمینه مصاحبه استخدامی و نحوه پاسخگویی به سوالات گزینش ندارید میتوانید از طریق دوستان، آشنایان و اینترنت در این زمینه پرس و جو کنید. یکی از روش‌های مفید در کاهش اضطراب شرکت در یک مصاحبه ساختگی و تقلبی است، میتوانید مقاله کاریاب دات نت در این زمینه را مطالعه نمایید.

4. جستجوی قوی

تا حد ممکن در جستجوی مشاغلی که نیاز به مصاحبه دارند، فعال باشید. آهن هر چه بیشتر در مقابل حرارت قرار گیرد انعطاف‌پذیرتر می‌شود، این اصل در مورد غلبه بر استرس مصاحبه شغلی نیز کاربرد دارد.

5. فکرهای منفی را دور بریزید

اضطراب و استرس مصاحبه شغلی اغلب تحت تاثیر فرضیه‌ها و استدلال‌های ما در مورد عملکرد خودمان است. برخی از افکار منفی که سطح استرس شما را افزایش می‌دهند، مانند:

استرس مصاحبه شغلی

 • یا باید این کار را بدست بیاورم یا بیکار بمانم
  یک مصاحبه شغلی تعیین کننده مسیر کاری شما نیست هر روزه هزاران آگهی استخدامی برای مشاغل گوناگون منتشر می‌شود و با اندکی جستجو می‌توانید شغل مناسب خود بیابید.
 • من مصاحبه را خراب میکنم، نمیتوانم به سوالات جواب بدهم و هیچ وقت استخدام نمی‌شوم
  اشتباه در پاسخگویی به یک الی دو مورد از سوالات استخدامی شانس شغلی شما را نابود نمی‌کند. برای موفقیت در آزمون‌های مصاحبه استخدامی کسب نمره 85 تا 90 نیز به اندازه کافی خوب است.
 • اگر در پاسخگویی به سوالی دستپاچه شوم آنها مانند یک احمق به من نگاه می‌کنند
  اگر به خوبی برای مصاحبه آماده شوید به صورت نرمال قادر به پاسخگویی و ارائه بازخورد مثبت خواهید بود. در صورتی که در پاسخ‌گویی به سوالی گیج شدید با بیان «این یک سوال بزرگ است، میتوانم درخواست توضیح بیشتری داشته باشم» کمی زمان برای تفکر و یافتن پاسخ مناسب خواهید داشت. ضمن اینکه به مصاحبه رویکردی تعاملی می‌بخشید که میتواند یک نکته مثبت برای روحیه پیگیری شما باشد.
 • هیچ شانسی برای دستیابی به این شغل ندارم
  مدارک و نیازمندی‌های شغلی را بار دیگر پیش از مصاحبه بررسی کنید تا مطمئن شوید که مهارت‌ها و توانمندی‌های اولیه برای کسب شغل را دارید.

6. روی موفقیت خود تمرکز کنید

تجسم تصاویر ذهنی از موفقیت، یک راهکار فوق العاده برای بهبود عملکرد و کاهش اضطراب است. مشاوران توصیه میکنند که از تکنیک‌های آرام‌سازی، تمرینات عضلانی و تنفسی برای مدیریت سطح استرس استفاده کنید. در صورتی که تنش زیادی را در مصاحبه استخدامی تجربه میکنید شاید گرفتن مشاوره از یک روان درمانگر ایده خوبی برای مقابله با استرس مصاحبه شغلی باشد.

استرس مصاحبه شغلی

کلام آخر؛ مصاحبه حضوری، روانشناسی رفتار و فرصتی برای آنالیز توانمندی شما در زمینه ارائه ویژگی‌ها و خصوصیات مثبت‌تان برای کسب شغل مورد نظر است بنابراین کنترل استرس مصاحبه شغلی اولین گام برای موفقیت شما در مصاحبه است. جواب سوال«در پاسخ به سوالات گزینش و استخدامی در مصاحبه شغلی چه بگوییم؟» واضح است؛ هر آنچه از واقعیات، که شما را به گزینه‌ای ارزشمند برای شغل مورد نظر تبدیل نماید. به خاطر داشته باشید؛ اگر موفق به دریافت این شغل نشوید تنها فرد دیگری آن را بدست می‌آورد، به این تجربه فقط به چشم یادگیری نگاه کنید و به سراغ فرصت بعدی خود بروید. کاریاب دات نت همراه شما، در مسیر موفقیت است.

نگارش به قلم: پریسا وارسته

دیدگاه کاربران

captcha